Sözcü Plus Giriş

SSK prim sorgulama ve SGK Hizmet takibi nasıl yapılır?

SSK prim sorgulama işlemi ile sigorta durumunuzu takip edebilirsiniz. SSK prim sorgulama işlemleri ile ilgli detaylar haberimizdedir.

Güncellenme: 15:00, 26/11/2015
SSK prim sorgulama ve SGK Hizmet takibi nasıl yapılır?

SSK prim sorgulama işlemleri ile sigortalılar prim durumlarını görebilir ve hizmet takibi yapabilirler. Sigorta işlemlerinde işveren tarafından çalışan kişi için prim ödemesi yapılmaktadır. Yapılan bu prim ödemelerinin takip edilmesi için SSK prim sorgulama hizmetleri geliştirilmiştir. SSK prim sorgulama hizmetleriyle kişiler kolay bir şekilde prim bilgilerine ulaşabilir. Sigortalılar tarafından yapılacak olan SSK sorgulama işlemleri ile birlikte ücretsiz olarak prim bilgileri kontrol edilebilir. Sigorta üzerinden yapılacak işlemlerde e devlet kullanılması zorunlu olduğu için kişilerin ilk olarak e devlet üyeliği gerekir. Üyelik girişi sonrasında ise SSK prim sorgulama yapmak oldukça basittir.

Sigorta prim sorgulama ve diğer SSK sorgulama işlemleri için sigortalıların 4A hizmet dökümü uygulamasına giriş yaparak döküm alması gerekir. 4A hizmet dökümü sigorta ile ilgili tüm bilgilerin öğrenilmesini sağlamaktadır. Bu açıdan sigortalı kişilerin 4A hizmet dökümü bölümüne giriş yapması bilgilerini görüntülemeleri açısından yeterli olacaktır. Yapılacak olan işlem ile birlikte kişilerin sigortaları ile ilgili detayları incelemeye başlaması mümkündür. Hizmet dökümünde yer alan bilgiler sigortalının sigorta başlangıç tarihinden itibaren başlamakta ve SSK prim sorgulama tarihine kadar sürmektedir. Bu açıdan iki tarih arasında geçen süre içerisindeki tüm sigorta işlemlerinin görüntüleri sorgulama ekranına gelecektir.

SGK sigortası olan kişiler tarafından yapılabilecek olan işlemler sonrasında SGK tarafından sunulan diğer hizmetlerden yararlanmak da mümkündür. E-devlet üzerinden sunulan tüm hizmetler sınırsız bir şekilde kullanılabilir durumdadır. Bu açıdan online olarak işlemlerinizi yapabilir ve sağlanan imkanlardan yararlanabilirsiniz. Kişilerin herhangi bir zorluk çekmeden yapabileceği işlemler sayesinde her zaman kolaylıkla bilgiler öğrenebilir. E devlet üzerinden yapılacak işlemlerde başka biri adına SSK prim sorgulama yapmak ya da diğer SSK sorgulama hizmetlerinden yararlanmak mümkün değildir. Bu nedenle kişilerin SSK sorgulama başta olmak üzere SSK prim sorgulama gibi işlemlerini yapabilmesi için kendi kimliği ile PTT'den şifre alması ve kendi e devlet üyeliği oluşturması gerekir.

Yayınlanma Tarihi:09:24,