Sözcü Plus Giriş

Sigorta konusunda işlem yapmak ve işlemler doğrultusunda bilgi almak isteyen kişilerin e devlet sistemini kullanması gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulan tüm uygulamalar e devlet üzerinden kullanıma sunulduğundan dolayı kişilerin gerek SSK sorgulama gerek SGK borç sorgulama gibi işlemlerinde e devlet üzerinden işlem yapması gerekmektedir. E devlet üyelik gerektiren bir sistem olduğu için tüm sigorta hizmetlerinden yararlanacak olan kişilerin öncelikli olarak üyelik bilgileri ile sisteme erişim sağlaması gerekir. Aksi halde sigorta ile ilgili herhangi bir bilginin alınması mümkün olmayacaktır.

SSK sorgulama kapsamında yapılacak olan işlemler arasından SGK borç sorgulama da bulunmaktadır. Kişilerin aldığı hizmete ait herhangi bir borcun olup olmadığını öğrenebilmesi amacıyla SSK borç sorgulama yapılması gerekmektedir. Borç sorgulama için e devlet üzerinden sunulan hizmetler aracılığıyla seçim yapılması yeterli olacak ve borç bilgilerine ulaşılacaktır. 4A sigorta türüne özel olarak oluşturulmuş olan borç sorgulama hizmeti diğer sigorta türleri için de geçerlidir. Bu açıdan SGK sigortası olan tüm sigortalılar SGK borç sorgulama işlemlerini yaparak bilgi alabilmektedir.

Bağkur sigortası olan kişiler yine online olarak Bağkur borç sorgulama yaparak bilgilerini erişebileceği gibi ortak hizmetlerden olan genel sağlık sigortası gibi SGK hizmetlerine dair de kişilerin herhangi bir borcun olup olmadığı kontrol edilebilmektedir. Borç sorgulama ve ödeme konusunda SGK'nın oluşturmuş olduğu web tahsilat servisi de kullanılabilir durumdadır. Web tahsilat servisi online olarak işlerinin sigorta borç sorgulama işlemlerini yapabilmesi ve çıkan borçlar için ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmesi için oluşturulmuştur. Bu açıdan SGK borç sorgulama yapmak ve SGK borç sorgulama sonrasında mevcut tüm borçlarını ödemek isteyen kişiler web tahsilat servisini kullanabilir.

Yayınlanma Tarihi:07:44,