Reklamsız Sözcü

SSK sorgulama nasıl yapılır ve SSK sigorta hizmetleri nelerdir?

SSK sorgulama nasıl yapılır ile ilgili detaylar ve SGK'nın SSK sorgulama, sigorta hizmetleri için detaylı bilgiler haberimizdedir...

android-time 11:39
SSK sorgulama nasıl yapılır ve SSK sigorta hizmetleri nelerdir?
SSK sorgulama nasıl yapılır ile ilgili detaylar ve SGK'nın SSK sorgulama, sigorta hizmetleri için detaylı bilgiler haberimizdedir...

Vatandaşların sigorta, eski adıyla SSK konusunda bilgi alabilmesi amacıyla SGK tarafından çeşitli hizmetler bulunmaktadır. Bu hizmetler arasında, SSK sorgulama hizmetleri ve ayrıca vatandaşların sigortalarını takip edebileceği bir sistem de yer almaktadır. Türkiye'de 4B ve 4C'li sigortalı vatandaşlara göre SSK'lı olan vatandaşların sigortalarının takip edilmesi çok daha önemlidir. Zira işveren tarafından yapılacak olan ihmaller sonrasında telafi edilemeyecek kayıplar yaşanabilmektedir. Bu nedenle vatandaşların SSK sorgulama yaparak sigortasını sürekli kontrol etmesi, bu anlamda avantaj sağlayacaktır.

SSK sorgulama yapmak isteyen vatandaşların E-devlet üzerinden sunulan hizmetlerden yararlanması gerekir. Fakat E-devlet üzerinden işlem yapmak isteyenlerin ilk olarak üyelik bilgileri ile sisteme giriş yapması gerektiği için SSK sorgulama yapmadan önce de giriş yapılması gerekmektedir. Bu bakımdan vatandaşların T.C. kimlik numarası ile E-devlet şifresini kullanması ve sistemdeki kısıtlamaları kaldırması gerekmektedir. Ardından SGK menüsü altında listelenen SSK sorgulama gibi hizmetlerden yararlanmak mümkün olacaktır. Eğer e-devlet üyeliği bulunmuyorsa bu konuda yapılacak olan işlem ise e-devlet üyeliği almak için PTT'ye başvuru yapmak ve şifre satın almaktır. Böylece sadece SSK sorgulama için değil, tüm e-devlet hizmetlerinden yararlanmak mümkün olacaktır.

SSK sorgulama kapsamında yapılacak olan işlemler arasında hizmet dökümü almak vardır. SSK'lı olan bir vatandaşın hizmet dökümü alması için “4A hizmet dökümü” hizmetini kullanmanı gerekiyor. İlgili hizmete tıklanması ile birlikte ekranda vatandaşların ilk sigorta tarihinden itibaren yapılan tüm sigorta işlemleri yer alacaktır. Böylece sigorta konusunda merak edilen bilgilerin öğrenilmesini yanında iş veren tarafından yapılan sigorta ödemeleri de takip edilebilir. Aylık ve yıllık olarak kategorilere ayrılan 4A hizmet dökümü, bu anlamda büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Sigorta üzerinden işlem yaptıkça güncellenen hizmet dökümü için sık sık SSK sorgulama yapılması yararlı olacak ve güncel bilgilerin öğrenilmesini sağlayacaktır.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:0226.11.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more