Sudaki tehlike Meclis’e taşındı

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, mikroplu suların musluklardan akmaya başladığını belirterek konuyu Meclis’e taşıdı.

Sudaki tehlike Meclis’e taşındı

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, su kesilince, şebekede oluşan vakum nedeniyle boruların etrafındaki mikroplu suyun emildiği ve tekrar su verilince mikroplu suların musluklardan akmaya başladığını belirterek konuyu Meclis'e taşıdı.

Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:
“Kesinti sırasında oluşan vakumla mikroplu suların şebekeye alındığı konusu ASKİ tarafından araştırılmış, incelenmiş midir? Kanalizasyon sularının dahi emilmesi ve salgın hastalıklara neden olması hususu incelenecek midir?
Kesintiden sonra şebekenin suyla doldurulması ve su doldurulması işlemi tamamlanınca bu suyun tekrar boşaltılması suretiyle şebekenin temizlenmesi yöntemi uygulanmakta mıdır?
Ankara'nın tüm ilçelerinde son iki yıldan bu yana yapılan kesinti sayısı ve süresi nedir?
Ankaralıların çeşitli biçimlerde yakındıkları su kirliliği ve sudaki pis kokunun nedeni kesintiler sonrasındaki vakum açısından değerlendirilecek midir?
Temiz ve yeterli içme ve kullanma suyunu yurttaşların musluklarından hiçbir tereddüde yol açmaksızın akıtmakla görevli ASKİ'nin yurttaşların sağlığını bozucu her olasılığa karşı etkin çaba sarf etmesini temin için bir talimat verecek misiniz?
İlaçlama, klorlama gibi müdahalelerden başka, bilim insanlarınca yapılan açıklamaları dikkate alarak belediyelerin üniversitelerle, meslek odalarıyla, dernek ve sendikalarla bir çalışma platformu oluşturmasını sağlamak için bir talimat vermeyi düşünüyor musunuz?”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...