Sözcü Plus Giriş

Suriyeli işadamını gasp eden şebeke çökertildi

İstanbul'da daire almak için 540 bin Dolar para çeken Suriyeli işadamını gasp eden İsrail uyruklu 2 kişiyle, 3'ü kadın 6 Gürcü gözaltına alındı.

Güncellenme: 15:43, 05/03/2015
Suriyeli işadamını gasp eden şebeke çökertildi

Habip ATAM/İSTANBUL

Suriyeli işadamı Jalal Younes, tanınmış bir firmadan ev almak için 2 hafta önce İstanbul’a geldi. Firmanın Ortadoğu sorumlusu ile bir araya gelen Suriyeli işadamı, Taksim’e giderek dairelere baktı. Ardından firmanın tahsis ettiği minibüsle Kapalıçarşı’ya giderek 540 bin Dolar para çekti. Daha sonra Başakşehir’e gitmek için yola çıkan işadamının bulunduğu minibüse,TEM Otoyolu'da lüks bir otomobil çarptı.  Kaza nedeniyle 2 araç da durdu. Arkadan gelen bir cipten inen silahlı 2 kişi, minibüsteki para dolu çantayı alarak kayıplara karıştı.

420 SAAT GÖRÜNTÜ İNCELENDİ

Olayla ilgili Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekipleri araştırma başlattı. Yapılan çalışmada, yaklaşık 100 ayrı MOBESE ve güvenlik kamerası incelendi. 420 saatlik görüntüden gaspçıların, Suriyeli işadamını Kapalıçarşı’dan beri takip ettikleri belirlendi.

AYNI ŞEBEKEDEN ÇIKTILAR

Görüntülerde, minibüse çarpan kişilerle, parayı alan zanlıların aynı şebekeden olduğu da tespit edildi. Cipteki 2 kişinin bir süre sonra, aracı terk edip kazaya karışan otomobile bindikleri görüldü. Daha sonra 5 zanlı, otomobili de bir yerde bırakıp, taksiye bindi. Kameralardan, zanlıların kaldıkları evlerine kadar izlendi. Çalışmada terk edilen araçlar da bulundu. İncelenen araçların, Gürcistan’dan Türkiye’ye getirildiği, plakalarının ise çalıntı olduğu öğrenildi.

Gasp ekiplerinin 1 Mart’ta Fatih ve Bayrampaşa’da düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 3’ü kadın 9 zanlı gözaltına alındı. Yakalanan İsrail uyruklu Konstantin S. (31), Maor Davit S.(36) ile Gürcistan uyruklu Goga K.(24) Gorgi G. (29), Shotag G. (33), Levan G. (24), Eliso T. (50), ManananM. (52), Teona L. (32) emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Şebeke üyelerinin 5 ayrı gasp olayının da zanlısı olduğu öğrenildi.