Sözcü Plus Giriş

Taksim’de Onur Yürüyüşü’ne polis müdahale etti

Beyoğlu'nda her yıl yapılan 'LGBTİ Onur Yürüyüşü' için toplanan gruplara polis plastik mermiler ve biber gazıyla müdahale etti.

16:59 -
Taksim’de Onur Yürüyüşü’ne polis müdahale etti

23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası kapsamında İstiklal Caddesi’nde bugün yapılacağı duyurulan ‘Onur Yürüşü’ne izin vermeyen polis, toplanan gruplara müdahale etti. Yapılan duyuruyla saat 17:00’de İstiklal Caddesi’nde başlayacak olan LGBTİ yürüyüşü polis engeline takıldı.

Çevik kuvvet ve sivil polisler, grupları Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’ndan uzaklaştırdı. Bir grup da İstiklal Caddesi’nde toplanarak Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Önce ‘dağılın’ uyarısında bulunan polis, daha sonra gruba tazyikli su sıkarak müdahale etti.

Boyalı top mermisinin de kullanıldığı müdahale sonucu bazı göstericiler ara sokaklara dağılırken, bazı göstericiler ise işyerlerine sığındı. TOMA’nın önünde duran bir gösterici de polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TOMA’nın üzerine çıkarak polisleri durdurdu.

CHP ve HDP’li milletvekilleri polisin önünde barikat kurdu.

Polis yürüyüşçülere plastik mermi, gaz ve su sıkarak müdahale etti.

“IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜNE GÖSTERİLEN MÜSAMAHA GÖSTERİLMEDİ”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, polisin “LGBTİ Onur Yürüyüşü” düzenleyen gruba sert şekilde müdahale ettiğini ileri sürerek, “IŞİD terör örgütüne gösterilen müsamaha, burada barışçıl, silahsız gösteri yapan vatandaşlarımıza gösterilmemiştir. Ramazan ayı, merhamet ayıdır, hoşgörü ayıdır. Bunlar bu ramazan ayında merhametsizce, hoşgörüsüzce insanlara saldırmıştır” dedi.

“VALİ ‘RAMAZAN’DA OLMAZ’ DEDİ”

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu bir açıklama yaptı. Vali ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirten Kerestecioğlu, “Vali burada yürüyüşün olamayacağını söyledi. Biz de kendisine 12 yıldır bu yürüyüşün barışçıl bir şekilde olduğunu, LGBTİ bireylerinin haklarını, özgürlüklerini bu şekilde ifade ettiklerini söyledik. Daha sonra kendisine neden olamayacağını sordum. Kendisi ‘Onlarla olmaz. Başka şeylere müsaade ediyoruz’ dedi. ‘Onlar’dan ne kast ettiğini sordum. ‘Ramazan’da olmaz’ dedi. Yani aslında LGBTİ’lilerin Ramazan’da yürümemeleri gerektiğini ifade etmiş oldu” diye konuştu.

Son güncelleme: 22:24 28.06.2015
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more