Sözcü Plus Giriş

Tanrıkulu’ndan ‘bisiklet’ sorusu

CHP'li Tanrıkulu, "Makam araçları yerine bisiklet kullanılması yönünde yürütülen bir çalışma var mı?" diye sordu.

Güncellenme: 12:54, 26/05/2015
Tanrıkulu’ndan ‘bisiklet’ sorusu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya “Bakanlığınızda makam araçları kullanımının yerine bisiklet kullanılması yönünde yürütülen bir çalışma var mıdır? Varsa, ne zaman uygulamaya geçilecektir?” diye sordu.

Tanrıkulu, Avcı'nın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde 5, 6 ve 7. sınıflarda seçmeli spor ve fiziki etkinlik dersini açan ve “bisiklet modülü” dersini uygulayan okullara 197 bisiklet, yerleşke içerisinde kullanmak üzere Eskişehir Osmangazi Üniversitesi yetkililerine de 200 bisiklet teslim edildiğini anımsattı. Tanrıkulu, Avcı'ya şu soruları yöneltti:

“Okullara bisiklet alımı hangi firmadan yapılmıştır?
Milli Eğitim Bakanlığı ve bağlı birimlerinin son 5 yıl içinde bisiklet ile ilgili yapmış olduğu ihale var mıdır? Varsa bu ihaleler nelerdir?
Son 5 yılda yıllara göre bu ihaleleri kazanan firmalar hangileridir ve ihale bedeli nedir?
Bakanlığınızda makam araçları kullanımının yerine bisiklet kullanılması yönünde yürütülen bir çalışma var mıdır? Varsa, ne zaman uygulamaya geçilecektir? Sizin öncülüğünüzde Bakanlığınızdaki Bürokratlar da makam araçlar yerine bisiklet kullanacak mıdır?
Bisiklet modülü dersini uygulayan okullara 197 bisikletin teslimi neden daha önce yapılmamıştır? Bu 197 bisikletin seçimlerden önce teslim edilmesi seçimlere yönelik bir çalışma değil midir?”(ANKA)