Sözcü Plus Giriş

Tanrıkulu’ndan ironik teklif

CHP'li Sezgin Tanrıkulu'dan "Makam araçları son model olsun" teklifi!

Güncellenme: 10:49, 27/05/2015
Tanrıkulu’ndan ironik teklif

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, başbakan, bakanlar, bakan yardımcıları, müsteşarlar ve Diyanet İşleri Başkanına tahsisli makam araçlarının, aracın her yeni üst modelinin çıkmasıyla birlikte değiştirilmesini öngören kanun teklifi hazırladı.

Tanrıkulu'nun Meclis Başkanlığı'na sunduğu kanun teklifi ile; makam araçlarında değişikli yapılmasını istedi.

Tanrıkulu'nun, 24. Dönem sonuna kadar başbakan, bakanlar, bakan yardımcıları, müsteşarlar, Diyanet İşleri Başkanı ve diğerlerine tahsisli makam araçlarının, aracın her yeni üst modelinin çıkmasıyla birlikte değiştirilmesini öngören kanun teklifinde; makam araçlarının bakanlık teşkilatına ve kurumların kişilerin itibarına yakışır olması konusunda özen gösterilmesine de dikkat çekti. Teklif ile eskiyen makam araçlarının bakanlık envanterinden çıkarılması da istendi. Bu araçların başka bir alt makam tarafından kullanılamaması da teklifte yer aldı.

Üç maddelik kanun teklifinin gerekçesinde ise şu görüşlere yer verildi:
“Türkiye gibi sınırsız kaynakları bulunan, hayatını emeğiyle kazanan yurttaşlarına dünya standartlarının kat kat üzerinde imkanlar sağlayan, eğitime, sağlığa ve sosyal politikalara bütçeden dev paylar ayıran bir ülkenin yöneticilerinin de ülkenin zenginliğine yakışır imkanlara sahip olması gerekmektedir. Cumhurbaşkanı başta olmak üzere ülkenin tüm yöneticileri son derece mütevazi imkanlarla hayatlarını sürdürecek kadar tevazu sahibi olsalar da, ülkemizin yüksek ‘itibarının' tüm dünya kamuoyu tarafından daha iyi kavranabilmesi için en azından makam araçları konusunda yeni bir düzenlemeye gidilerek, başbakan, bakan, bakan yardımcıları, müsteşarlar, müstakil kurum başkanlıkları ve diğer bürokratlar için en ünlü markaların son model araçlarının tahsis edilmesi, halihazırda kullanılmakta olan makam araçlarının son modelleriyle değiştirilmesi uygun olacaktır.”