Sözcü Plus Giriş

Tarsus’ta dün gece olaylar çıktı. Vatandaşlar, Suruç’ta 32 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı protesto etti. Protestoculara polis müdahale etti. Müdahale eden polislere bir grup pompalı tüfekle ateş açtı. Açılan ateş sonucu 6’sı polis toplam 11 kişi yaralandı. Olaylar nedeniyle Mersin-Adana tren seferleri yapılamadı. Olaylarda Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Tarsus Eski İlçe Başkanı Mehmet Ali Kutan da silahlı bir grubun saldırısına uğradı.

Tarsus'ta yüzleri maskeli gruplar tarafından dün gece 6 mahallede eylem yapıldı. Taş ve molotof kokteyli kullanılan eylemde, polisin zırhlı araçlarla müdahale ettiği göstericiler, ara sokaklara dağıldı. Polis panzerine pompalı tüfeklerle ateş açılması nedeniyle lastikleri patladı. Olayların çıktığı sokakları araç geçişine kapatan gruplar, güvenlik güçlerine karşı havai fişek ve silah da kullandı.

Olaylar sırasında Barbaros mahallesindeki iş yerinin önünde bulunan Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Tarsus Eski İlçe Başkanı Mehmet Ali Kutan da silahlı bir grubun saldırısına uğradı. Vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan Kutan ameliyata alındı. Kutan'ın hayati tehlikesi bulunuyor.

TREN SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

Olaylar sırasında polise ait 3 zırhlı araç zarar gördü. Gazipaşa Bulvarı’ndan geçmekte olan, HDP’li M. Fazıl Türk ve Yüksel Mutlu’nun eşbaşkanı olduğu Mersin merkez Akdeniz Belediyesi’ne ait zabıta aracına molotof atan grup, daha sonra yanan aracı söndürdü. Gece boyu aralıklarla silah seslerinin yankılandığı ilçede polis, olayların çıktığı mahallelerde güvenlik önlemlerini artırdı. Olaylar nedeniyle Mersin-Adana arasındaki tren seferleri iptal edildi.

DHA