Tartışılan gemi temiz çıktı

O gemi Aliağa'da sökülecek

Tartışılan gemi temiz çıktı

SÖKÜM yapılmak için İzmir’in Aliağa İlçesi’ndeki, tesislere getirilmek üzere 6 mil açıkta demirletilen “Kuito” adlı gemiye, uzmanların incelemelerinin ardından, “zararlı bir bulguyu rastlanmadığı” raporu verildi. Rapor üzerine girişine izin verilen geminin, söküm için karaya çıkartılması çalışmaları başlatıldı.

Angola açıklarında 2000 yılından bu yana ham petrol işlemek üzere kullanılan 7391185 IMO numaralı “Kuito FPSO” adlı geminin sökümü için 2014 yılında, ihale açıldı. İhaleyi kazanan Türk firması da, gemiyi söküm için İzmir Aliağa’daki Gemi Geri Dönüşüm merkezine getirmek üzere yüzdürmeye başladı. Geminin Türkiye’ye yaklaşmaya başlamasıyla birlikte, çevreciler, tepki gösterdi. Gemide yüksek miktarda, radrasyon bulunduğunu söyleyen çevreciler, geminin Türkiye’ye kabul edilmeden geri gönderilmesini istedi.

UZMANLAR İNCELEME YAPTI

Bu iddialar üzerine, Basel sözleşmesine uygun olarak raporlarının alındığı söylenen gemiye, dün de, Türkiye’ye girişine izin verecek olan akredite kurumlar olan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Gümrük Muhafaza ve Çevre İl Müdürlüğü’nden ekipler çıktı. Uzmanlar kendi yönlerinden gemide inceleme yaptı. Çeşitli ölçümlerde bulundu. Elde ettikleri bu verileri değerlendiren kurumlar, “zararlı bir bulguyu rastlanmadığı” raporu verdi. Rapor üzerine girişine izin verilen gemi, Aliağa’daki tesislere doğru yüzdürülmeye başlandı. Geminin burada söküm için karaya çıkartılacağı açıklandı.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...