Taşeron işçiler için bir ilk!

Giresun Belediyesi, 515 taşeron işçiyle toplu iş sözleşmesi imzaladı. 3 sınıfa ayrılan işçilere yüzde 20.3 ile 40.3 arasında zam verildi

Taşeron işçiler için bir ilk!

İmza töreninde konuşan Giresun Belediye Başkanı CHP’li Kerim Aksu, 2009 yılında göreve geldiği günden bu yana taşeron sorununu çözmek için çalıştığını ve işçileri sendikalı yapmak için görüşmeler yaptığını belirtti. Başkan Aksu, “Nihayetinde çözüm bulduk ve 515 işçiyi sendikalı yapıyoruz. Bu Türkiye'de bir ilk olacak. Bununla ilgili gelecekte belki sorunlar da yaşanacak ama, bunu da göğüslemeye hazırız. Belediye olarak memurla ilk sözleşmeyi de biz yaptık. Bugün bir ilke daha imza atıyoruz.”

‘İŞÇİ ÖRGÜTLENMELİ VE SAFINI BİLMELİ’

Örgütlü toplumdan yana olduğunu kaydeden Başkan Kerim Aksu sözlerini şöyle sürdürdü:

“2014 işçiler açısından bir felaket yılı oldu. Türkiye'de 2 bin işçi iş kazalarında hayatını kaybediyor. Soma, Ermenek ve asansör facialarında olduğu gibi işçiler ölüyor. İnsanların hiçbir güvencesi yok. İşçi, belediye başkanı ya da ihale alan şirketin iki dudağının arasında kalmış. ‘Ben seni çıkardım’, bitti. Bu böyle olmamalı. Böyle olursa sizin ve çocuklarınızın geleceği olmaz. İşçi örgütlenmeli ve safını da bilmeli. Sömürenlerin yanında asla olmamalı.”

TAŞERON İŞÇİLER İÇİN BİR IŞIK YANDI

Başkan Aksu, taşeron işçilerin sendikalı olmaları için Giresun'dan bir kıvılcım yaktıklarını da belirterek, “Taşeron işçiler için bir ışık yandı. Bunun yayılmama şansı yok. Bu ülkeyi yönetenlere bir baskı oluşturacak, taşeron işçilerin kadrolu hale gelmesi için ilk ışık Giresun'dan yakılmış olacak. Türkiye'de örnek olduk” dedi.

CHP’Lİ ÖĞÜT: TAŞERONU KALDIRMA SÖZÜNÜ YENİDEN VERİYORUZ

İmza törenine katılan CHP PM üyesi ve İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de, “2011'de vermiş olduğumuz, ‘İktidara gelirsek taşeronu kaldıracağız’ sözünü ilmik ilmik dokuyanlara bin selam olsun. Taşeronu kaldırma sözünü genel başkanım adına tekrar veriyorum. Taşeronluk köleliktir. Türkiye'de, 900 liraya işsizlik korkusu ve kırbacıyla çalışanların bir ders vermesi gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNE YÜZDE 20.3 İLE 40.3 ARASINDA ZAM

515 işçiyle yapılan sözleşmenin detaylarını ise Belediye Başkan yardımcısı Orhan Kurt açıkladı. Kurt şunları söyledi:

“İşçiler kendi aralarında iş gücü ağılığı yönünden üç sınıfa ayrıldı. Birinci sınıf çalışanlara 949 lira net asgari ücret üzerinden yüzde 40.3, ikinci sınıf çalışanlara yüzde 35.2, üçüncü sınıf çalışanlara ise yüzde 20.3 oranında artış verilecek. Buna aile ve çocuk yardımı dahil değil. Hükümet asgari ücreti 2015 yılında yüzde 6 artışla 949 lira yaptı, ikinci 6 ayda da yüzde 6'lık zam verecek. Bizim verdiğimiz rakamlar bunun çok üzerinde. Her dönemki artışlar yine üzerine konulacak. Dini bayramlar ile yılbaşında da diğer işçi ve memurlar gibi onlara da destek olacağız. Bu arada su sayacı okuma ve temizlik işlerindeki işçilerin ihaleleri devam ettiği için onlar içinde çalışma yapılıyor.”

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Kerim Aksu, Belediye İş Sendikası Başkanı Erdem Mert ve ilgili firma arasında sözleşme imzalandı. İmzanın ardından Mert, Başkan Aksu'ya plaket vererek teşekkür etti. Salonu dolduran işçiler de, ‘İşçinin dostu, Kerim Aksu’ diye slogan attı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...