Taşeron İşçilere kadro çalışması için komisyon kuruldu!

Taşeron işçilere sonunda kadro geliyor mu? Taşeron işçilerin kadro hayalleri mutlu sona erecek mi? Taşeron işçilere kadro için komisyon kuruldu.

Taşeron İşçilere kadro çalışması için komisyon kuruldu!

Türkiye’de çalışan taşeron işçilerin ilk istekleri her zaman kadroye geçmek olmuştur. Taşeron işçiler belirsizlik içinde çalışmak istemiyor, kadroya alınmak istiyorlardı. Lastik-İş sendikasına bağlı 1250 taşeron işçinin kadroya alınması onlar için bir umut oldu. Başbakan tarafından bir talimat ile taşeron işçilere kadro ile ilgili komisyon kuruldu.

Karayollarındaki “taşeron işçiler” için komisyon kuruldu. Türk-İş Genel Başkanı Atalay: “İlk defa bir komisyon kuruldu, ilk defa Hazine ‘evet’ dedi, ilk defa Başbakan ‘komisyon kurun, çalışın’ dedi. Çalışma Bakanı’nın şahsıma verdiği bilgi bu. İnşallah bu iş bitecek”

Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ağar: “Bakan Çelik ile az önce görüştüğümde ‘Pazar günü tekrar bir araya gelebileceklerini, bize de bilgi vereceklerini’ söyledi. Bundan sonra arkadaşlarımız illere geri dönsünler, bizlerden haber beklesinler”

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Karayolları Genel Müdürlüğünde “taşeron işçisi” adı altında çalıştırılan 8 binden fazla işçinin yargı kararına rağmen kadroya alınmaması sorunuyla ilgili, “İlk defa bir komisyon kuruldu, ilk defa Hazine ‘evet’ dedi, ilk defa Başbakan ‘komisyon kurun, çalışın’ dedi. Çalışma Bakanı’nın şahsıma verdiği bilgi bu, inşallah bu iş bitecek” dedi.

Başbakan’dan ‘komisyon kurun, çalışın’

Sürmeli Otel’de, yapılan toplantıda süreçle ilgili bilgi veren Atalay, dün akşam Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan toplantının, gece saat bir buçuk civarında bittiğini ve toplantı neticesinde bir komisyon kurulmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Atalay, komisyon neticesinde kendileriyle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in ifadesinin “Şu anda geldiğim nokta, bugüne kadar geldiğim noktanın en iyisi” şeklinde olduğunu aktardı.

Süreçle ilgili bugün dünden daha iyi bir yerde bulunduklarını dile getiren Atalay, “3-5 günlük süreçte önümüzü daha rahat görürüz. Bir bölümünü anlatmak durumundayım, bir bölümünü de anlatamayacağız. İş belli bir yere geldikten sonra Ramazan Ağar hepsini size anlatsın. Bizim bu süreçte önceliğimiz, 9 bin arkadaşımızın kadroya geçmesidir” diye konuştu.

Atalay, sendikanın ücretle ilgili teklifleri olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Hafta arasında çağırıp yönetimle Bakanlık konuşacak. Önümüzdeki hafta arasında zannediyorum netice alırız. Sonucu olumlu olursa sahip çıkarız, olmuyorsa kavga etmeye devam ederiz. Bakan Çelik’in bize verdiği bilgi kadar size bilgi veriyoruz. Ben de Cumhurbaşkanına bu bilgileri vereceğim, o da takip ediyor. İlk defa bir komisyon kuruldu, ilk defa Hazine ‘evet’ dedi, ilk defa Başbakan ‘komisyon kurun, çalışın’ dedi. Çalışma Bakanı’nın şahsıma verdiği bilgi bu, inşallah bu iş bitecek.”

Komisyon Pazar günü tekrar bir araya gelebilir

Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, komisyon kurulmasının büyük bir gelişme olduğunu belirterek, atılan adımlar neticesinde çalışandan çok devletin karı olduğunu dile getirdi.

“Bunların kadrosu uygulanmasa dahi devlet, bu kişilerin kıdem tazminatını, izin parasını ödemek mecburiyetindedir” diyen Ağar, “Kimsenin geriye adım atma şansı hiç yok. Bu gelişmelerin iyi sonuç vereceğini düşünüyorum. Bakan Çelik ile az önce görüştüğümde ‘Pazar günü tekrar bir araya gelebileceklerini, bize de bilgi vereceklerini’ söyledi. Bundan sonra arkadaşlarımız illere geri dönsünler, bizlerden haber beklesinler” diye konuştu.

Gelişmeler sayesinde suç duyurusunda bulunulmadı

Yol-İş Sendikasınca, Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde “taşeron işçisi” adı altında çalıştırılan 8 binden fazla işçinin yargı kararlarına rağmen kadroya alınmadığı gerekçesiyle ilgililer hakkında bugün suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı.

Yol-İş Sendikası, Başbakan Davutoğlu başkanlığında yapılan toplantı neticesinde konuyla ilgili komisyon kurulmasının kararlaştırılmasının ardından suç duyurusunda bulunmadı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...