Taşeron işçilerin direnişi o sektörde taşeronu bitirdi

Taşeron işçiler direndiler ve kadro hakkı kazandılar. 1250 Lastik-İş'e bağlı taşeron işçinin kadroya alınması ile sektörde taşeron dönemi bitmiş oldu.

Taşeron işçilerin direnişi o sektörde taşeronu bitirdi

Taşeron işçilerin en büyük istekleri kadro. Belirsizlik içinde çalışmaktan tedirgin olan taşeron işçiler, kadroya geçme hayalleri kurarlar. İzmit’te çalışan 1250 taşeron işçi direnerek kadro hakkı kazandılar. En düşük olarak 1750 lira maaşla çalışacak olan kadroya geçen bu taşeron işçiler, aynı zamanda bir sektörde taşeron dönemini sona erdirmiş, Türkiye’deki diğer taşeron işçiler için “kadro” umudu olmuşlardır.

Kadroya alınan bu işçilerle ilgili olarak Lastik İş Sendikası toplu sözleşme de imzaladı. Lastik İş’in İzmit’teki sosyal tesislerinde gerçekleştirilen toplantıda, kadroya giren ve sözleşme kapsamına alınan işçiler büyük sevinç yaşadı.

Lastik İş Sandikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, sendikaya ait sosyal tesislere gelişinde işçiler tarafından meşalelerle karşılandı. Üç lastik fabrikasında çalışan toplam 1250 taşeron işçisinin, işverenlerle yapılan görüşmeler sonunda kadroya alındıklarını, diğer işçilerle birlikte aynı haklara kavuştuklarını ve bu hakları için de ayrıca toplu sözleşme imzalandığını söyledi. Fabrikalarda 50’ye yakın taşeron firma bulunduğunu ve bunlarla ilgili fesih uygulandığını da anlatan Abdullah Karacan, artık lastik sektöründe taşeron işçi uygulamanının sona erdiğini belirtti.

Lastik İş Sendikası ile işveren arasında imzalanan toplu sözleşme ile de taşeron işçilerin ücretlerine ilk aşamada birinci 6 ay için yüzde 7 ile yüzde 56 arasında değişen oranlarda zam yapıldığını, ikramiye ve sosyal yardım ödemeleri ile birlikte giydirilmiş aylık ürretlere artışın yüzde 30 ile yüzde 96 arasında yansıyacağını açıkladı.

Kadroya alınmaları ve toplu sözleşme kapsamına girmeleri nedeniyle işçiler büyük sevinç yaşarken, artışlarla ilgili her açıklamada sendika başkanı Karacan’a sevgi gösterilerinde bulundu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...