Sözcü Plus Giriş

Erzurum, Pasinler’de Türkçe öğretmeni A.K.’ya tecavüz ve ağır yaralamaktan 58 yıl hapis cezasına çarptırılan Kadir Narmanlı’nın babası İhsan Narmanlı, “Yargıtay’da tanıdığımız var, oğlunu cezaevinden kurtaracağız” diyen kişiler tarafından 20 bin TL dolandırıldı. Şikayet üzerine yakalanan 5 kişi hakkında Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açıldı. İlk duruşmada 2 kişi dolandırıcılık suçundan tutuklandı.

Pasinler’de Milli Egemenlik İlköğretim Okulunda görevli öğretmen A.K., 6 Nisan 2011 günü, okuldan evine giderken saldırıya uğradı. Tecavüze karşı direnen A.K., bıçaklı ve taşlı saldırıda ağır yaralandı. Olayla ilgili olarak tutuklanan fırın işçisi Kadir Narmanlı ile Ümit Aydemir hakkında 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. 23 Eylül 2013 günü yapılan karar duruşmasında Kadir Narmanlı cinsel saldırı suçundan 17, cinsel saldırı suçunun işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla öldürmeye teşebbüsten 17 yıl, zor kullanmak suretiyle kişi hürriyetinden yoksun bırakmaktan 12, birden fazla kişi ile silahlı yağma suçundan 12 olmak üzere toplam 58 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ardakaşı Ümit Aydemir ise aynı suçlardan toplam 50 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

‘AMCAMIN OĞLU YARGITAY’DA, OĞLUNU ÇIKARTABİLİRİM’

Kadir Narmanlı’nın Pasinler’de yaşayan ailesinin yanına 23 Haziran 2014 günü giden Kürşad Cizmali, Yargıtay 5’nci Ceza Dairesi’nde amcasının oğlunun görevli olduğunu, oğlunu cezaevinden çıkartabileceğini söyleyerek baba İhsan Narmanlı’dan iddiaya göre 20 bin lira aldı. Oğlunun cezaevinden çıkmaması üzerine soluğu savcılıkta alan İhsan Narmanlı 5 kişiden şikayetçi oldu. Pasinler Cumhuriyet Savcılığında ifadesi alınan İhsan Narmanlı şöyle dedi:

“Oğlum Oltu T Tipi cezaevinde yatıyor. Kürşad Cizmali bana Yargıtay’da tanıdığı olduğunu söyledi. Beni Yavuz Çelik, Kasım Yalvaç ve Fırat Budak ile tanıştırdı. Bu kişiler benden 20 bin lira istedi. Ablam adına 10 bin lira kredi çektik, komşularımdan da altın alarak Erzurum’daki bir pastanede buluştuk. Kasım Yalvaç’ı Ceza Dairesi Başkanı olarak tanıştırdılar. Parayı verdim. Ancak oğlum cezaevinden çıkamadı, şikayetçiyim.”

‘TESELLİ ETTİM, PARA ALMADIM’

Şikayet üzerine gözaltına alınan 5 kişi suçlamaları kabul etmedi. Sanıklardan Kasım Yalvaç, “Yavuz Çelik ve Oktay Sirke yanıma gelerek bir dayılarının olduğunu, oğlunun cezaevinde bulunduğu söyledi. Bu kişi ile konuşup beş dakika teselli etmemi istediler. Ben de bunun üzerine pastanede buluştum. Bu kişiyi ‘sen canını sıkma oğlun kurtulur’ diye teselli ettim. Kendisinden para almadık” diye konuştu.

1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘kamu görevlileriyle ilişkisi olduğundan bahisle bir işin gördürüleceği vaadiyle dolandırıcılık’ suçundan Fırat Budak (26), Kürşad Cizmali (33), Yavuz Çelik (35), Oktay Sirke (36) ve Kasım Yalvaç (51) hakkında 2 yıldan 7 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası istemi ile dava açıldı.

‘ŞİMDİ KONUŞSALAR YİNE İNANIRIM’

Duruşmada hazır bulunan Fırat Budak, Yavuz Çelik, Oktay Sirke ve Kasım Yalvaç suçlamaları kabul etmedi. Duruşmada tanık olarak dinlenen ve sürekli ağlayan İhsan Narmanlı’nın oğlu Gökhan Narmanlı, “Pastaneye çok lüks bir otomobil ile geldiler. O kadar inandırıcı anlatıyorlardı ki, şimdi konuşsunlar yine inanırım”dedi.

Mahkeme heyeti, sanıklardan Yavuz Çelik ile Oktay Sirke’nin tutuklanmasına, Kürşad Cizmali hakkında ise yakalama kararı çıkarılmasını kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.