Sözcü Plus Giriş

TOKİ skandalı TBMM gündeminde

CHP'li Gök, TOKİ'nin yaptığı ve imalat hatası olan okulları sordu.

Güncellenme: 11:38, 07/05/2015
TOKİ skandalı TBMM gündeminde

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TOKİ tarafından yapılan ilköğretim okulların kaç tanesinde imalat hatası bulunduğunu sordu.

Gök, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Türkiye'de ve Ankara'da son 10 yıl içinde inşaatı TOKİ tarafından kaç ilköğretim okulu yapılmıştır?
Bu okullarda halen eğitim öğretim yapılmakta mıdır? Faaliyeti süren okulların kaç tanesinde imalat hatası bulunduğu saptanmıştır? Bu hatalara ilişkin raporlar mevcut mudur?
İmalat hatası saptanan okulların kaçında onarım yapılmıştır? Anılan işler hangi usulle ihale edilmiştir? İhalelere iştirak eden toplam yüklenici sayısı nedir?
Yüklenicinin imalat hatası saptandığı için yüklenici tarafından onarılması gerekirken, onarımı Milli Eğitim Bakanlığı İl Milli Eğitim Müdürlüklerince yaptırılan okul sayısı nedir? Bu işler için toplam ne kadar ihale bedeli ödenmiştir? Her okul için bu değer nedir?
Milli Eğitim Bakanlığı okul onarım işlerini yeni bir ihale açarak mı tamamlamıştır? Bu şekilde tamamlanan okul sayısı Ankara'da ve ülke genelinde nedir?
İhalelere katılan firma sayısı nedir? Şu anda bu çerçevede ihale sonuçlarına göre yüklenici durumundaki çalışan firma sayısı nedir?
İller itibariyle halen ihale aşamasında bulunan kaç okul vardır? Ayrılan bütçe ne kadardır?
Bu konuda bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?”