Sözcü Plus Giriş

Trafik cezası sorgulama ve GİB ceza ödeme işlemleri

Trafik cezası sorgulama yaparak plakanıza yazılmış cezaları GİB, EGM aracılığı ile ödeyebilirsiniz. Trafik cezası ödeme işlemleri nasıl yapılır haberimizde

Güncellenme: 13:37, 26/11/2015
Trafik cezası sorgulama ve GİB ceza ödeme işlemleri

Trafik cezası alan kişiler, trafik cezası sorgulama işlemlerini internet üzerinden yaptıktan sonra ilgili cezaları ödeme imkanına da sahip olmaktadır. Bu bakımdan trafik cezası ödeme konusunda direk internet üzerinden işlem yapılabilir.

Trafikteki denetimlerin sıklaştırılması ile birlikte araç sürücülerine kesilen cezalarda da son yıllarda artış görülmektedir. Ceza alan kişilerin internet üzerinden işlemlerinin yapılması için gerekli uygulamaların kullanıma sunulması ile birlikte trafik cezaları ile ilgili gerekli bilgiler sağlanabilir. Trafik cezası sorgulama yaparak konuyla ilgili takipte olacak araç sürücüleri istedikleri zaman trafik cezası ödeme işlemlerini yapabilmektedir.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Alınan trafik cezalarını internet üzerinden ödemek isteyen araç sahiplerinin yapması gereken Gelir İdaresi Başkanlığı internet vergi dairesi sistemini kullanmaktır. Sistem üzerinde yer alan motorlu taşıtlar vergisi bölümünü seçilmesinin ardından ilgili adımların takip edilmesi ile birlikte öncelikle trafik cezası dökümünün alınması ardından da trafik cezasının ödeme adımlarına geçiş yapılması gerekir. Tüm trafik cezaları internet üzerinden GİB aracılığı ile ödenebilmektedir. Bu açıdan kişilerin herhangi bir şekilde kurumlara gitmesine artık gerek yoktur ve gerek trafik cezası sorgulama gerek trafik cezası ödeme işlemleri direk GİB sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Sizler de sunulan bu imkândan yararlanabilir ve işlerinizi çok daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Trafik cezası ödeme için kişilerin kredi kartı bilgilerini kullanması gerekir. Kredi kartı numarası, son kullanma tarihi gibi kart detaylarının ödeme formuna girilmesinin ardından trafik cezası ödeme işlemleri için gerekli adımlar da tamamlanmış olacaktır. Böylece bilgisi girilen kart üzerinden trafik cezası ödeme işlemlerinin tamamlanması için sistem tarafından gerekli olan ücret tahsil edilecektir.

Tüm araç sahipleri için geçerli olan trafik cezası ödeme konusunda kişilerin özel sistemleri de kullanması mümkündür. Bu konuda online bankacılık sistemleri aracılığı ile sunulan trafik cezası ödeme hizmetleriyle de trafik cezaları ödenebilmektedir. Bu bakımdan kişiler kredi kartı dışında nakit olarak da bankaların online sistemleri ile cezalarını ödeyebilmektedir.

Yayınlanma Tarihi:08:02,