Reklamsız Sözcü

TÜBİTAK Başkanlığına atanan Ahmet Arif Ergin kimdir?

Ahmet Arif Ergin, Tübitak Başkanlığı'na getirildi. Nisan'da boşalan TÜBİTAK Başkanlığı'na Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin atandı. Peki Ahmet Arif Ergin kimdir?

android-time 09:22
TÜBİTAK Başkanlığına atanan Ahmet Arif Ergin kimdir?
Ahmet Arif Ergin, Tübitak Başkanlığı'na getirildi. Nisan'da boşalan TÜBİTAK Başkanlığı'na Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin atandı. Peki Ahmet Arif Ergin kimdir?

Ahmet Arif Ergin, Nisan ayında Yücel Altunbaşak’ın ayrılması ile boşalan TÜBİTAK Başkanlığı’na getirildi. TÜBİTAK Başkanlığına, Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin atandı. Ahmet Arif Ergin’in atanması, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Kurulması Hakkında Kanun’un 5. maddesinde öngörülen sürenin sonunda, dün üçlü kararname ile yapıldı. Atama kararı, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki Ahmet Arif Ergin kimdir?

Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin kimdir?

1970 Ankara doğumlu olan Ahmet Arif Ergin, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden lisans derecesini aldı, Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği dalındaki yüksek lisans ve doktora derecelerine de ABD’deki University of Illinois at Urbana-Champain’de hak kazandı. Akademik hayatına Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (Gebze Teknik Üniversitesi’nde) devam eden Ahmet Arif Ergin, burada rektör yardımcılığı da dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulundu. Bahçeşehir Üniversitesi ve Deniz Harp Okulu’nda kısmi zamanlı öğretim üyeliği görevlerini de icra eden Ahmet Arif Ergin, çok sayıda uluslararası makale ile tebliğlere imza attı.

Ahmet Arif Ergin, Türkiye’nin ilk elektromanyetik açık alan ölçüm sahasını Gebze Teknik Üniversitesi’nde kurdu ve işletti. Akademik uzmanlık alanı, radar dalgaları ve mühendislik akustiği olan Ahmet Arif Ergin’in, çalışmalarıyla MİLGEM, SOM ve Milli Muharip Uçak da dahil olmak üzere savunma sektöründe birçok projeye katkısı oldu.

Mühendisliğe ASELSAN’da başlayan Ahmet Arif Ergin, TÜBİTAK Gebze yerleşkesindeki askeri ve sivil projelerde 2001’den bu yana araştırmacı olarak çeşitli görevlerde bulundu.

2003 yılında TÜBİTAK-MAM Teşvik Ödülüne, 2007 yılında Türkiye Bilimler Akademisi tarafından verilen “Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı” ödülüne, 2008 yılında da TÜBİTAK Bilim Teşvik Ödülü’ne layık görülen Ahmet Arif Ergin, Şubat 2014’ten itibaren TÜBİTAK BİLGEM Başkanlığını ve TÜBİTAK Marmara Teknokent Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyordu.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more