Sözcü Plus Giriş

TÜBİTAK yapamadı, özel şirket bakacak

TÜBİTAK, Kaş'da geçen yıl Kürtçe konuştuğu için linç edilerek öldürüldüğü iddia edilen Mahir Çetin görüntülerini iyileştiremeyeceğini bildirdi.

Güncellenme: 21:44, 27/03/2015
TÜBİTAK yapamadı, özel şirket bakacak

Antalya’nın Kaş İlçesi’nde geçen yıl Kürtçe konuştuğu için linç edilerek öldürüldüğü iddia edilen Mahir Çetin (20) davasında TÜBİTAK, olay anına ilişkin güvenlik kamerası kayıtlarında iyileştirme işlemlerini yapamadığını bildirdi. Görüntülerin özel bir şirket tarafından incelenmesine karar verildi.
Kaş’ta 3 Eylül 2014 gecesi Mahir Çetin’i, Kürtçe konuştuğu için linç ederek öldürdükleri iddia edilen 1’i tutuklu 7 sanığın yargılanmasına Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. İkinci duruşmada, haklarında ömür boyu hapis cezası istenen tutuklu Mehmet Ali Çakmak (24), tutuksuz sanıklar Sefa Göncü (20), Gökhan Güney (20) ve Arif Bozdağ (25) ile haklarında 2’şer kez 4 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istenen Ali Güzeloğlu (26), İnanç Koni (27) ve Mehmet İnan Bilgin (29) hazır bulundu. Davada müşteki sıfatıyla yer alan Çetin’in babası Abdulsamet Çetin’i, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş, Antalya Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Hasan Kemal Elban’ın aralarında bulunduğu 6 avukat temsil etti.

TUTUKLU SANIĞIN BABASI ‘OĞLUMU KULLANDILAR’

İkinci duruşma, ilk duruşmaya katılmayan Gökhan Güney’in ifadesinin alınmasıyla başladı. Güney, ifadesinde suçlamaları reddetti. Avukat Ermiş’in, sanıklardan Ali Güzeloğlu’nun ifadesinde, Güney’in Mahir Çetin’e tekme attığını kendisine söylediğini hatırlatması üzerine Güney, “Maktul yerde yatarken tekme attığımı kesinlikle söylemedim” dedi. Fakat Güzeloğlu, ilçe emniyet müdürlüğünde gözaltında oldukları zaman tuvalette karşılaştığı Gökhan Güney’in Çetin’e tekme attığını söylediğini iddia etti. Duruşmada söz alan Çetin’in amcası Ali Çetin, davanın tek tutuklu sanığı Mehmet Ali Çakmak’ın babasıyla telefonla görüştüğünü belirterek, baba Çakmak’ın kendilerine başsağlığı dilediğini ve oğullarının birileri tarafından kullanıldığını kendisine ilettiğini kaydetti.

TÜBİTAK İYİLEŞTİREMEDİ

Tanık ifadelerinin alınmasının ardından mahkeme heyeti, ilk duruşmada olay gününe ait görüntü kayıtlarının iyileştirilmesi ve görüntüler üzerinden bilirkişi incelemesi yapılması amacıyla gönderildiği TUBİTAK’ın görüntü iyileştirme işlemi yapamadığını bildirdiğini açıkladı. Bunun üzerine avukatlar görüntülerin iyileştirilmesi ve bilirkişi raporunun oluşturulması için özel bir şirkete görüntülerin gönderilmesine talep etti. Avukatların talebi kabul edilirken, mahkeme heyeti Çakmak’ın tutukluluk halinin devamına hükmederek duruşmayı 29 Mayıs tarihine erteledi.

NE OLMUŞTU?

Kaş’ta 3 Eylül gecesi çalıştığı otelde mesaisi bittikten sonra kuzeni Vedat Çetin ve arkadaşı Sefer Kazaki’yle birlikte bir barda eğlenen Mahir Çetin, çıkışta bir grup gençle kavga etti. Kavga, olay sırasında başına bira şişesiyle vurulan ve kısa süreli baygınlık geçiren Vedat Çetin’in iddiasına göre, kendi aralarında Kürtçe konuştukları için sanıklardan Arif Bozdağ’ın yüzlerine bakmasıyla başladı. Telefonla haber verilen Mehmet Ali Çakmak ve çevreden çok sayıda kişinin karışmasıyla büyüyen kavgada Mahir Çetin aldığı darbeler sonucu yere düştü ve yaşamını yitirdi. Olay gecesine ait bir işyeri kamerasından elde edilen görüntülerde, Çetin’in 10 saniye süren tekmeli ve yumruklu saldırı sonucu yere düştüğü ve bir daha kalkamadığı görüldü. (DHA)