Sözcü Plus Giriş

Turistlere hamamda cinsel saldırı davası

Karaköy'de 4 ay önce bir hamamda 2 Fransız kadın turiste cinsel saldırıda bulundukları iddia edilen 4 hamam çalışanının yargılanmasına başladı.

12:42 -
Turistlere hamamda cinsel saldırı davası

Karaköy’de 4 ay önce bir hamamda 2 Fransız kadın turiste cinsel saldırıda bulundukları iddia edilen 4 hamam çalışanının yargılanmasına başladı. İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 40. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya tutuksuz sanıklar O.C.,A.K.,İ.K., ve C.A, katılırken, şikayetçi Fransız turistler Zelda S. ile Florine L. ise katılmadı. Şikayeçi 2 Fransız kadın turisti duruşmada avukatları temsil etti. Şikayetçilerin avukatı Ezgi Duman, müvekkilerinin Fransa’da yaşadığını belirterek, “Müvekkilerimin beyanlarının bizzat talimat yoluyla alınmasını talep ediyoruz” dedi.

“MÜVEKKİLLERİMİZ ÜZERİNDE BASKI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILMAKTADIR”

Sanıkların avukatı Mehmet Akif Tekelioğlu da duruşma salonundaki izleyicileri kastederek, “Müvekkillerimiz üzerinde baskı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Görüyorsunuz sahneyi. Şikayetçilerin bizzat duruşmada dinlenmesini talep ediyoruz” dedi.

“SAVUNMA YAPMAK İÇİN SÜRE İSTEDİLER”

Hakim Arif Kapkara duruşmada iddianameyi okuyarak, sanıklara savunma yapıp yapmayacaklarını sordu. Sanıklar da “Savunmalarımızı hazırlamak için süre istiyoruz” diye konuştular.

DAVA SAVUNMA HAZIRLAMALARI İÇİN ERTELENDİ

Hakim, şikayetçiler Fransız turistler Zelda S. ile Florine L.’nin suçtan zarar görme ihtimali gözönünde bulundurularak davaya taraf olarak katılmasına karar verdi. Mahkeme, sanıklara savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede yabancı uyruklu şikayetçiler Zelda S. ve Florine L’nin 4 Mart 2015 tarihinde hamama gittikleri anlatıldı. Burada 4 şüphelinin, şikayetçilere cinsel saldırıda bulundukları iddia ediliyor. Şüphelilerin “Basit cinsel saldırı” suçundan 2’şer yıldan 7’şer yıla kadar hapsi isteniyor.

ADLİYE ÖNÜNDE FEMİNİST KADINLARDAN AÇIKLAMA

Dava öncesi İstanbul Adalet Sarayı’nın ‘C’ kapısı önünde Feminst Kadınlar açıklama yaptı.”Erkekler taciz ediyor, devlet koruyor” diye slogan atan grup, “Hamamda da cinsel tacizin, erkek şiddetinin takipçisiyiz” şeklinde pankart açtı. Açıklamada, “Tüm hamam çalışanlarının bir erk işbirliği yapıp, 2 kadını Fransız turist olmalarından, Türkçe dilini ve hamam geleneklerini bilmemelerinden faydalanarak taciz ettiklerini deşifre ediyoruz ve kınıyoruz. Hamamda bile kadın erkek eşitsizliğinin tekrardan üretilerek kadına yönelik şiddetin uygulanmasına izin vermeyeceğiz . Bu 2 Fransız kadın arkadaşımız yalnız değildir” denildi. Grup açıklamanın ardından duruşmayı izledi.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more