Reklamsız Sözcü

Türk bilim insanları ‘buzlanmayan asfalt’ yaptı

Koç Üniversitesi'ndeki bir gurup araştırma ekibi, asfalt yollardaki buzlanmanın önüne geçecek bir yöntem geliştirdi.

android-time 07:57
Türk bilim insanları ‘buzlanmayan asfalt’ yaptı
Koç Üniversitesi'ndeki bir gurup araştırma ekibi, asfalt yollardaki buzlanmanın önüne geçecek bir yöntem geliştirdi.

Kış aylarında meydana gelen trafik kazalarının büyük çoğunluğunun asıl nedeni yollardaki buzlanma… Türk bilim insanları, her yıl binlerce insanın hayatını kaybettiği ve yaralandığı bu kazaların önüne geçmek için ‘buzlanmayan asfalt’ geliştirmeyi başardı.

FOTO: SHUTTERSTOCK / Geliştirilen yeni yöntem ile birlikte ‘tuzlamaya’ da gerek kalmayacak.

Amerikan Kimyasal Üreticileri Birliği'nin yayınladığı Industrial & Engineering Chemistry Research dergisinde çıkan araştırma sonuçlarına göre, Koç Üniversitesi Tüpraş Enerji Merkezi (KUTEM) bünyesindeki Derya Aydın, Rıza Kızılel, Ramazan O. Canıaz ve Seda Kızılel tarafından geliştirilen asfalt sayesinde yakında yolları tuzlamaya gerek kalmayacak. 

Araştırmacıların tuz potasyum formatını stiren-bütadiyen-stiren polimer ile karıştırdıkları ve karışımı asfaltın ana bileşeni bitumene ekledikleri belirtildi. Bu sayede yüzeyde donmayı engelleyecek, asfalt ile uyumlu, tuzu hapsedebilen ve tuzun kontrollü salınımını sağlayan bir polimer bileşim ortaya çıkarıldı.

Araştırma ekibi tarafından dergiye yapılan açıklamada, “Tuz, yağmurda ve yoğun araç geçişlerinde kolaylıkla yolda eriyebilir. Çok miktarda kullanılması ekonomik değil, asfalta zarar veriyor, yaşayan organizmalara ve çevreye de olumsuz etkisi oluyor. Geliştirilen yeni bitumen birleşimi daha ekonomik, daha güvenli ve çevreye daha az zararlı” ifadeleri kullanıldı.

Asfaltta buzlanmayı engelleyen bu yeni bileşiminin yapılacak test ve araştırmaların ardından karayollarında kullanılmasının mümkün olabileceği kaydedildi.

CİHAN

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more