Sözcü Plus Giriş

Foto: DHA

Veli TOPRAK/ ANKARA

Seçim hükümetine girerek AKP’ye katılan Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, AKP'nin seçim vaatleri konusunda bakanlar arasında bile ‘inanmayanlar' olduğunu açıkladı. Binali Yıldırım ve Hayati Yazıcı'nın Ali Babacan'a ‘o kadar laf ediyorsunuz da kaynağı buldunuz mu?' diye sorduğunu anlatan Türkeş, “Uzun süre bakanlık yapan iki şahsın ‘hah yav iyi oldu' değil parti açısından kaygı duyarak ‘buldun mu' diye sordular” dedi.

TRT'DE ANLATTI: Başbakan Yardımcısı Türkeş, Salı gecesi TRT Haber kanalına çıkarak Haber Odası programında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Seçim beyannamesiyle ilgili ilginç açıklamalar yapan Türkeş, AKP içinde bile önemli isimlerin ‘vaatleri inandırıcı' bulmadığını örnekleriyle anlattı. İşte Türkeş'in AKP'yi zora sokacak o sözleri:

VATANDAŞ ‘SİZ NİYE VERMİYORSUNUZ' DİYOR: “Muhalefetin bol keseden verdiğini siz niye vermiyorsunuz? Ya da siz niye vaat etmiyorsunuz diye soruyorlar. Çok ilginç bir tecrübe benim açımdan. Sahada, başka şeylerde var, onlardan da bahsederim. Gittiğimiz bir iki yerde, ‘sayın bakan bu parti şunları verdi, o parti emekliye bunları verdi' şeklinde. Siz niye söylemiyorsunuz. Lafı geldiğinde söylüyorsun, iktidar olmayacağını bilirsen bol keseden vermek kolay. Ama seçimden sonra da iktidarda durabilirsen o kadar bol keseden atamıyorsun. Söylersen, ondan sonra yapamazsan vatandaş senin yakana yapışır.

‘İÇ BİLGİ' OLARAK SÖYLÜYORUM: (AKP de kesenin ağzını biraz açtı ama' sorusuna) Onlan ilgili yeni partimlen ilgili bir dürüstçe ‘iç bilgi' paylaşayım sizinle. Seçim beyannamesinin açıklandığı gün Başbakanın konuşması bitikten sonra yan tarafta bir yere yemeğe geçtik. Orada yemek yiyoruz. Tesadüfen benim oturduğum masada Hayati bey vardı, Yazıcı eski bakanlardan. Sonra Binali bey de (Yıldırım) geldi. Ali Babacan da benim yanıma oturdu. Değişim masalarda değişik gruplar filan. Herkes yemek yiyor.

KAYNAK HAZIR MI?: Hayati bey gayet ciddi ve ağır bir şekilde Ali Babacan'a dönüp ‘Bu kadar lafı ediyorsunuz da kaynağını hazırladınız mı?' dedi. İç bir tartışma. Ali bey ‘hazırladık' dedi. ‘Nerden bulacaksınız' dediler..Binali bey dedi ki ‘bunu bir defalık, iki defalık vermek bir şey değil de, bunu sürdürebilir kılacak mısınız?' dedi. Babacan bunların hepsini, kaynağın nereden bulunacağını, 16.5 milyar ek yükün nereden, nasıl kaynaklanacağını anlattı. Öğlen yemeği sırasında bunu konuştuk. Açıkçası bende çok bilgilendim.

PARTİ AÇISINDAN KAYGI DUYUYORLAR: (İkna da oldunuz o zaman?' sorusu) İkna oldum ama daha mühimi uzun süre bakanlık yapan iki şahsın ‘hah yav iyi oldu, iyi bir şey söylendi' değil, parti açısından kaygı duyarak ‘yav bunları söyledik de bu 16.5 milyarı nerden buluyorsun, buldun mu bakalım' diye direkt Babacan'a sordular. Ne kadarının bütçe içinde karşılanacağını anlattı.

BAKAN İNANMIYORSA, VATANDAŞ NE YAPACAK!: (Partinin kendi içinde bile soru işaretleri varsa, vatandaşın kafasında….) Hayır, soru işareti değil de…”