Sözcü Plus Giriş

Üzerimizden siyaset yapıyorlar!

Madenci ailelerine verilen evlerin tapu dağıtım programına katılan bakanların alkışlanıp, slogan atılmasına madenci eşlerinden şok tepki geldi

Güncellenme: 00:41, 05/03/2015
Üzerimizden siyaset yapıyorlar!

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde geçen yıl, terk edilen ocaktaki suyun yanındaki ocağı basması sonucu yaşamını yitiren 18 madencinin ailesine verilen evlerin tapu dağıtım programına katılan bakanların alkışlanıp, slogan atılmasına tepki gösteren madenci eşlerinden Zeynep Tokat, slogan atan grubun siyaset yaptığı için tepki gösterdiğini belirtti.

Orada maden şehitlerine saygı duyulmasını beklediğini belirten Tokat, ‘Bizim üzerimizden siyaset yapmaya kalkıştılar. Bizim derdimiz siyaset değil. Orada şehitlere, saygı duyulsun isterdim. Bizim acımız zaten derin. Öyle bir üzüntünün içinde o alkışın, sloganın hiç bir yeri yoktu’ dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), geçen yıl 28 Ekim günü Ermenek’te meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden 18 madencinin ailesine ev hediye etti. Evlerin tapu dağıtım töreni geçen cumartesi günü Ermenek’te Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde yapıldı. Tapu dağıtım törenine Enerji ve Tabii Kaynaklara Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ölen madencilerin aileleri ve davetliler katıldı.

Törene katılan bakanların kürsüde konuşma yaptığı sırada davetlilerden Ak Partililer, ‘Türkiye seninle gurur duyuyor ‘ diye slogan atılıp, alkışlanmasına madenci eşleri tepki gösterdi.

‘SİYASET YAPMAYA BAŞLADIKLARI İÇİN KIZDIM’

Faciada eşi Mehmet Tokat ve kardeşi Uğur İlhan’ı yitiren, tapu dağıtım töreninde de slogan atan gruba tepki gösteren Zeynep Tokat, orada maden şehitlerine saygı duyulması gerekirken, bakanlar lehine slogan atılıp, siyaset yapıldığına kızdığı için tepki gösterdiğini belirtti.

İlk önce slogan atan gruba dönüp sessizce tepkisini gösterdiğini, ama grubun dikkate almadığını öne süren Tokat, şunları söyledi:

‘Arka taraftan slogan yağmuru başladı. Arkadaşlar siyaset yapmaya başlayınca ben kızdım. Ben isterdim ki, şehitlere saygı duyulsun. Tezahürat yapılmasın istiyordum. Önce sessizce onlara dönüp tepkimi verdim. Ama anlamadılar, slogan yağmuru ve alkış tuttular. Bizim üzerimizden siyaset yapmaya kalkıştılar. Bizim derdimiz siyaset değil. Orada şehitlere saygı duyulsun isterdim. Bizim acımız zaten derin. Öyle bir üzüntünün içinde o alkışın, sloganın hiç bir yeri yoktu.’

Zeynep Tokat, slogan atan grubun ancak kendilerinin başına aynı acı geldiğinde, onların durumlarını anlayacağını, ama hiç bir kimsenin aynı acıyı yaşamamasını istediğini belirtti.

Tokat, salona terk ettikten sonra içeri tekrar girmek istediğinde, içeri alınmadığını, törenden sonra da bakanlarla görüşmek istemelerine rağmen görüştürülmediklerini öne sürdü. Tokat, ‘O gün bakanların danışmanları telefon numaramızı aldıklar. Ancak aradan kaç gün geçti telefonla bile aramadılar. Hani her zaman yanımızdaydılar’ diye konuştu.

‘DAVULLU, ZURNALI PROGRAM OLMAZ ‘

Oğlunun cenaze törenine yırtık lastik ayakkabısıyla katılarak Türkiye’ye ağlatan Recep Gökçe’nin gelini olan ve faciade eşi Tezcan Gökçe ile kardeşi Hüseyin Gültekin’i yitiren Ayşe Gökçe de, tapu dağıtım töreninde niçin tepki gösterdiğini anlattı.

Tapu töreninden önce aynı binada özel bir rehabilitasyon merkezi tarafından işletilecek olan zihinsel ve bedensel engellilerin işleteceği ‘Umut Cafe’ adlı kafeteryanın açılışı yapıldı. Açılışta, zihinsel ve bedensel engellilerin oluşturduğu mehteran ekibi gösteri yaptı.

Tören öncesi aynı yerde coşkulu bir açılışın yapılmasını uygun bulmadığını belirten Ayşe Gökçe, ‘Ben böyle beklemiyordum. Biz normal bir tapu dağıtım töreni olacağını zannediyorduk. Davullu, zurnalı bir program olduğu için sinirlendim ve kızdım. Her ne sebeple olursa olsun, aynı yerde coşkulu bir program olmaz. O programı başka zaman yapsalardı’ dedi.

Yardımların acılarını hafifletmediğini de belirten Ayşe Gökçe, şunları söyledi:

‘Ne verdiler de acımız hafifleyecek. Bir şey vermediler. Biz bakanlardan bir şey görmedik. Bizi Recep dedemizin yırtık ayakkabısını televizyonda görüp acıyanlar yardım yaptı. Gönderdikleri parayı bize bölüştürdüler. Davul zurna ile geldikleri için sinirlendim.’

Yayınlanma Tarihi:20:28,