Sözcü Plus Giriş

Van, Hakkari ve Bitlis’te 19 Mayıs

Van, Hakkari ve Bitlis'te 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı.

Güncellenme: 15:10, 19/05/2015
Van, Hakkari ve Bitlis’te 19 Mayıs

VAN, Hakkari ve Bitlis’te Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü tarafından düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı. Hakkari’de gençlerin yöresel kıyafetli defilesi ise ilgiyle izlendi.

Van’daki 19 Mayıs etkinlikleri, İskele Caddesi’ndeki öğrencilerin yürüyüşü ile başladı. Gençler, Atatürk posterleri ve bayraklarla yaklaşık 1 kilometre yürüyüp, İskele Mahallesi’nde bulunan Yaşar Kemal Parkı’na geldi. Öğrenciler burada çeşitli gösteriler sundu. Öğrencilerin judo, cimnastik, yağlı güreş, karşılıklı ip çekme yarışmaları ve okulların kurdukları stantlar, ilgiyle izlendi. Van Valisi İbrahim Taşyapan’ın da izlediği törenler çeşitli yarışma ve etkinliklerle akşam saatlerine kadar sürecek.
Hakkari’deki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor bayramı etkinliği de Valilik binası önünde sabah saatlerinde çelenklerin Atatürk anıtına sunulmasıyla başladı. Kutlamaları, Hakkari Valisi Yakup Canbolat, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Yavuz Özfidan, kurum amirleri izledi. 19 Mayıs etkinlikleri kapmasında yapıan sumo güreşi, öğrencileri ve yetkilileri güldürürken, Hakkari Mesleki Teknik Anadolu Lisesi kız ve erkek öğrencilerinin yöresel kıyafetli defilesi ise büyük ilgiyle izlendi. Kızlar yöresel kiras ve fistan , erkekler ise şal şepik giyerek defile yaptı. Defilenin ardından da Hakkari Sermaye Piyasası Kurulu ilk ve ortaokulu folklör ekibi, gösteri yaptı. Vali Canbolat ve beraberindeki yetkililer, törenin aradından resim sergisi ile engellilerin basketbol gösterisini izledi.

BİTLİS’TEKİ KUTLAMALAR
Bitlis’teki kutlamalar, Anadolu Lisesi önünden başlayan kortej yürüyüşü ile başladı. Yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde sona bulurken, öğrencilerin gösterileri ise ilgiyle izlendi. Daha önce yapılan yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerini de verildiği törende konuşma yapan Bitlis Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdür Vekili Medeni Öztaş, 19 Mayıs’ın Cumhuriyet tarihinin miladı olduğunu belirterek, “Ulu Önder Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919 Samsun’a çıkışı millet olarak kalbimizi güçlendiren, umutları canlandıran, kaderimizi değiştiren ve yolumuzu aydınlatan tarihi bir adımdır. Bu yönüyle 19 Mayıs Cumhuriyet tarihimizin miladıdır” dedi.