Reklamsız Sözcü

Yargıtay Mahkeme Dosya Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yargıtay dosya sorgulama ile kişiler güncel mahkeme bilgilerini takip edebilir. Yargıtay mahkeme dosya sorgulama işlemleri nasıl yapılır detaylarıyla burada

android-time 11:08
Yargıtay Mahkeme Dosya Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?
Yargıtay dosya sorgulama ile kişiler güncel mahkeme bilgilerini takip edebilir. Yargıtay mahkeme dosya sorgulama işlemleri nasıl yapılır detaylarıyla burada

Kişilerin online olarak yapabileceği işlemlerinde Yargıtay resmi internet sitesine giriş yapılmalıdır. Yargıtay Başkanlığı Elektronik Hizmetler sayfasında kişilerin karşısına ilk ekranda 6 farklı seçenek çıkarak, seçim yapılması istenecektir. Bu ekranda Yargıtay dosya sorgulama için dosya sorgu bağlantısına tıklanmalıdır.

Bu ekranda yapılan seçim sonrasında ise aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran görülür. Bu ekranda ise kişiler, Gib gen bilgi paylaşım sitesinde anlatıldığı gibi Yargıtay dosya sorgulama yapabilmesi için seçeneklerden birisini seçmesi gerekir.

Hangi bilgilerin girilmesi ile Yargıtay dosya sorgulama yapılmak isteniyorsa, ekrandaki dört seçenek arasından uygun olanının tercih edilmesi gerekir. Bu sayede kişiler direk Yargıtay dosya sorgulama araçlar üzerinden işlemlerine devam ederek bilgi alabilir. Online olarak sunulan hizmetlerde kişilerin herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur. Yargıtay dosya sorgulama için kullanılabilen örnek bir sorgulama formu aşağıdaki gibidir.

Bu bölümde taraf ve vekil gibi bilgilerin girilmesi sonrasında alt kısımda bulunan alanların doldurulması gerekir. Bilgilerin girilmesi sonrasında sistem tarafından kişiler adına Yargıtay dosya sorgulama yapılarak bilgi alınabilir. Ücretsiz olarak sunulan hizmetlerde kişiler farklı dava ve dosyalar için de Yargıtay dosya sorgulama yapılabilir. Bu bakımdan Yargıtay'ın kurumlarına gitmesine gerek yokken, online olarak bilgi alınabilir. Kişilerin Yargıtay sitesi üzerinden sadece Yargıtay dosya sorgulama değil, diğer hizmetlerden yararlanması da mümkündür. Resimde de görüldüğü gibi farklı sorgulama tipleri olduğu gibi aynı zamanda kişiler farklı hizmetleri de kullanabilir. Böylece ihtiyaçlara göre seçimler yapılarak, online sistemler üzerinden gerekli bilgiler sağlanabilir. Kişiler aynı zamanda resmi bilgilere ulaşacağından dolayı her zaman sorgulama sayfasına erişim sağlanarak sorgulamalar yapılabilir.

Mahkeme Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Mahkeme dosya sorgulama için kişilerin e devlet üyelik girişi sonrasında hizmet üzerinden bilgi alması mümkün olacaktır. Bu nedenle ilk olarak sisteme erişim sağlanması gerekmektedir. Mahkeme dosya sorgulama hizmetine tıkladıktan sonra kişilerin adına açılmış herhangi bir dava bulunmuyor ekrandaki konuyla ilgili “Adınıza açılmış ya da müdahil olduğunuz bir dava kaydı bulunamamıştır.” şeklinde bir mesaj yayınlanacaktır. Belirtilen mesajı alan kişilerin adına herhangi bir dava açılmadığı anlaşılabilir. Fakat davası olan kişilerin, sorgulama biz blog sitesinde anlatıldığı gibi mahkeme dosya sorgulama sonrasında mevcut tüm davaları listelenecektir. Böylece dava dosyaları üzerinden bilgi almak kolay olacaktır. Mahkeme takibi yapmak isteyen kişiler de mahkeme dosya sorgulama sayesinde bu işlemlerini yapabilmektedir.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 16:2107.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more