Yaşar Kemal’in eşinden açıklama!

Yazar Yaşar Kemal'in hayatını kaybetmesinin ardından, siyasiler hastaneye gelerek Kemal'in ailesine ve yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu.

Yaşar Kemal’in eşinden açıklama!

Hastaneye gelen ilk isimlerden Turizm Bakanı Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile CHP Milletvekili Şafak Pavey, Kemal’in eşine ve yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

Basın mensuplarına Yaşar Kemal’in ölümüyle ilgili açıklamalarda bulunan İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Mehmet Akif Karan, Kemal’in hastalığının son dönemde gittikçe artığını hatırlattı. Karan, “Yaşar Kemal Beyefendi bugün saat 16:46 itibariyle maalesef vefat etmiştir, kendilerini kaybettik. Biliyorsunuz, karaciğer hastalığı vardı. Üzerine eklenmiş olan enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkmış çoklu organ yetersizliği tablosu söz konusuydu. Yoğun bakım ünitemizde 14 Ocak’tan bu yana tedavi görmekteydi. Çoklu organ yetersizliği dediğimiz zaman solunum sistemi, dolaşım sistemi, kalp ve damarlar, böbrek ve diğer organların etkilenmesi söz konusu. Bu süreçte günlük olarak bilgilendirdiğimiz gibi yapay solunum desteği ve diğer tedaviler yapıldı. Fakat giderek ortaya çıkan hastalıkları sebebiyle bugün saat 16:46’da kendilerini kaybettik. Kendisine rahmet diliyorum. Değerli ailesine, yakınlarına, sevenlerine ve tüm ulusumuza başsağlığı diliyorum” dedi.

KONUŞMASI BOYUNCA DOKTORUN ELİNİ BIRAKMADI

Ardından söz alan Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban, usta yazarın 40 günü aşkın bir süredir hastanede tedavi altında olduğunu hatırlattı. Baban, gazetecilere açıklamalarda bulunduğu sırada duygulu anlar yaşadı. Konuşması boyunca Yaşar Kemal’in tedavi süresince yoğun bakım ünitesindeki doktoru Lütfü Telci’nin elinden tutan Baban, “Hepimizin başı sağolsun. Başından beri medyanın büyük bir ilgi, sevgi ve saygıyla izlemesi çok memnun etti ve her şeyden önce meslektaşınız olan Yaşar Kemal’in de çok gurur duyacağı bir şeydi. Ben bugün burada sadece teşekkür etmek için varım. 40 günü aşkın bir süredir İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde olabilecek en iyi bakım, sevgi ve saygıyla yolcu ettik. Çok teşekkür ederim” diye konuştu.

ÇELİK: “TÜRKİYE VE İNSANLIK BUGÜN EKSİLDİ

Hastaneye gelerek Yaşar Kemal’in ailesine başsağlığı dileğinde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ise, “Türkiye çok büyük bir değerini kaybetti. Türkiye ve insanlık bugün eksildi. Yaşar Kemal milletimizin ortak değeridir, Anadolu’nun gür sesidir. Bütün bu hastalığı süresince bütün Türkiye büyük bir saygıyla, dualarıyla ona olan saygısını ve hürmetini gösterdi. O’nun büyüklüğünü anlatmaya gerek yok. O’nun büyüklüğünü, hayatı boyunca ona gösterilen saygı zaten açık bir biçimde ifade ediyor. Bu hastalığı müddetince de bütün Türkiye’nin gözü buradaydı. Ailesinin, yanında olmaya çalıştılar. Gereken ihtimam gösterilmeye çalışıldı. Hepimizin gözü, kulağı buradaydı” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN VE İNSANLIĞIN BÜYÜK DEĞERİNİ KAYBETTİK”

Yaşar Kemal’in Türkiye için önemli bir değer olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, “Sevgili dostları sürekli yanındaydılar. Sizler, ilgi ve alakayı gösterdiniz. Hem Türkiye’nin hem insanlığın büyük bir değerini kaybettik. Hakikaten acımız çok büyük. Allah rahmet eylesinö dedi. Çelik, ayrıca Yaşar Kemal’in cenaze töreninin Pazartesi günü yapılacağını belirtti.

GÜRSEL TEKİN VE ŞAFAK PAVEY’DEN TAZİYE ZİYARETİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, Yaşar Kemal’in ölümünün büyük bir kayıp olduğunu belirterek, “Dünyanın en değerli kalemlerinden birisini kaybettik. Yaprak dökümü gibi. Dünya edebiyatı ve kendi siyasi tarihiz için de çok büyük bir kayıp olmuştur” dedi.

GÜRSEL TEKİN: TÜRKİYE’NİN BAŞI SAĞ OLSUN

Ardından söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Türkiye’nin başı sağ olsun. Dünya çok büyük bir değerini kaybetti. Yaşar Kemaller çok kolay yetişmiyor. Türkiye’nin ve dünyanın başı sağ olsun. Çok önemli bir şahsiyetti” diye konuştu. Tekin ve Pavey, daha sonra hastaneden ayrıldı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...