Yeni Yargıtay Başkanı kim olacak? İşte adaylar!

Yeni Yargıtay Başkanı için gözler seçime çevrildi. İşte Yargıtay başkanlığı için aday olan isimler...

Yeni Yargıtay Başkanı kim olacak? İşte adaylar!

Yargıtay Başkanı Ali Alkan, yaş haddinden emekliye ayrılıyor ve onun yerine Yargıtay Başkanlığı için 5 isim aday oldu. Bugün görev süresi dolan Ali Alkan’ın yerine yeni Yargıtay başkanı yarın seçilecek. Seçimde başkanlık için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Ekmekçi, 20. Hukuk Dairesi Başkanı Feyzi Altınok, 3. Ceza Dairesi Başkanı Erdal Gökçen, 6. Ceza Dairesi Üyesi Ali Suat Ertosun ile 13. Ceza Dairesi Başkanı İsmail Rüştü Cirit yarışacak. İşte Yargıtay başkanlığı adaylarının kim kimdiri…

İSMAİL RÜŞTÜ CİRİT KİMDİR?

23 Mart 1955'te Balıkesir Burhaniye doğumlu olan İsmail Rüştü Cirit, İzmir Namık Kemal Lisesi’ni bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1978 yılında mezun olmuştur. Burhaniye hakim adayı olarak mesleğe başlayan İsmail Rüştü Cirit, çeşitli hakimlik görevlerinde bulunmuştur. Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevindeyken 2004’te Yargıtay üyeliğine seçilmiş, halen Yargıtay 3. Ceza Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürmekte iken 2011’de Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 13. Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmiştir. Evli ve üç çocuk babasıdır. İsmail Rüştü Cirit Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı iken AKBİL davasında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın beraatına karar verdi.

ALİ SUAT ERTOSUN KİMDİR?

13 Nisan 1953'te Manisa doğumlu olan Ali Suat Ertosun 1974 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1975 yılında Manisa Adli Yargı hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Ali Suat Ertosun sırasıyla, Kozluk, Ulubey ve Bayramiç hakimliği, Adalet Müfettişliği ve Başmüfettişliği ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. 2933 sayılı Madalya ve Nişanlar Kanunu gereğince Bakanlar Kurulu'nun önerisi üzerine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilmiştir. 10 Eylül 2003 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçilmiş ve Altıncı Ceza Dairesi üyesi olarak görev yapmıştır. 6 Mayıs 2008 tarihinde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliğine seçilmiş olup görev süresi 2012 yılında dolduğu için Kurul üyeliğinden ayrılmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Ali Suat Ertosun’un HSYK üyeliği sırasında 2009 yaz kararnamesi krizi yaşandı. 12 Eylül 2010 referandumu sonrası 7 HSYK üyesi istifa ederken, Ali Suat Ertosun istifa etmedi.

ERDAL GÖKÇEN KİMDİR?

1951 İnebolu doğumlu olan Erdal Gökçen 1976 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. İstanbul hâkim adayı olarak işe başlayan Erdal Gökçen; İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığının da aralarında bulunduğu çeşitli görevleri üstlenmiştir.

21 Mart 2000 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Erdal Gökçen, 1 Temmuz 2002-30 Kasım 2004 tarihleri arasında Yargıtay Genel Sekreterliği görevinde bulunmuştur. Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyesi olarak görevini sürdürmekte iken 4 Ekim 2010 tarihinde Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanlığına ilk kez 13 Ekim 2014 tarihinde ise ikinci kez seçilmiştir. Fransızca bilen Erdal Gökçen, evli ve üç çocuk babasıdır.

FEYZİ ALTINOK KİMDİR?

1955 Ankara doğumlu olan Feyzi Altınok, Ankara Gazi Lisesini bitirmiş ve 1977 yılında da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Yargıtay Tetkik Hakimliği ve Ankara Hakimliğinin de bulunduğu çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 19 Temmuz 2004’te Yargıtay üyeliğine seçilmiştir. 20. Hukuk Dairesi üyeliği görevini sürdürürken 8 Kasım 2008-8 Kasım 2012 tarihleri arasında HSYK yedek üyeliği görevinde de bulunmuştur. 11 Eylül 2012 tarihinde Yargıtay 20. Hukuk Dairesi Başkanı seçilen Feyzi Altınok evli ve 2 çocuk babasıdır.

Feyzi Altınok 2009 yaz kararnamesi krizi sırasında HSYK yedek üyeliği görevinden istifa etmemiştir.

MEHMET EKMEKÇİ KİMDİR?

1951 Aydın Ortaklar doğumlu olan Mehmet Ekmekçi Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1977 yılında mezun olmuştur. Aydın hakim adayı olarak mesleğe başlamış ve çeşitli görevlerin ardından Tekirdağ Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 10 Eylül 2003 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçilen Mehmet Ekmekçi, Yargıtay 5. Ceza Dairesi üyesi olarak görevini sürdürmekte iken Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca gösterilen adaylar arasından, Cumhurbaşkanınca 5 Mayıs 2011 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine seçilmiş ve 31 Mayıs 2011 tarihinde görevine başlamıştır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...