Sözcü Plus Giriş

Zeynep Dizdar kimdir? Zeynep Dizdar, Beyaz Show’un bu haftaki konuğu

Zeynep Dizdar, Kanal D'de her cuma akşamları yayınlanan eğlence programı Beyaz Show'da boy gösterecek. Peki Zeynep Dizdar kimdir?

Güncellenme: 14:40, 22/05/2015
Zeynep Dizdar kimdir? Zeynep Dizdar, Beyaz Show’un bu haftaki konuğu

Zeynep Dizdar, bu akşam Beyaz Show’a konuk oluyor. Beyazıt Öztürk’ün sunduğu eğlence programına katılacak olan Zeynep Dizdar, şarkılarıyla renk katacak, hayranlarının merak ettiği soruları cevaplandıracak. Beyazıt Öztürk, Kanal D’de 23.15 ekrana gelecek programda Zeynep Dizdar’a ne gibi bir skeç hazırladı merak ediliyor. Peki Zeynep Dizdar kimdir?

ZEYNEP DİZDAR KİMDİR?

1976, Kadıköy doğumlu olan Zeynep Dizdar, ilk albümü “Yolun Açık Ola” ile 1997 yılında profesyonel müzik yaşamına adım attı. Albümdeki “Vazgeç Gönül” adlı şarkısı ile o yıllarda radyo ve müzik listelerinde ilk sıralara yerleşen Zeynep Dizdar, bu şarkı ve albümle birlikte müzik otoritelerinden de tam not aldı. Albümde “Nerede Olursan Ol” isimli şarkısına çektiği video klibiyle elektronik müziğin Türkiye’de ki ilk örneklerinden birini de hayranlarına sunmuş oldu. Albümde yer alan ve hayvanlar için yazılan ve bestelenen ender şarkılardan biri olan “Bir Hayvanın Günlüğünden” ile de Zeynep Dizdar, hayvan sevgisinin ne kadar büyük olduğunu da göstermektedir.

Müzisyen ve yorumcu kimliğini “Yolun Açık Ola” ile ispatlayan Zeynep Dizdar, bu çıkışın ardından yeni albümü için 8 yıl bekledi. Bu süre zarfında müzikten kopmayan ve sahne performanslarına devam eden Zeynep Dizdar, 2005 yılında ikinci stüdyo albümü “İlle De Sen”i çıkardı ve bu albümün çıkış parçası “Zehir Gibi” ile tekrar dikkatleri çekmeyi başardı. Ozan Çolakoğlu’nun prodüktörlüğünü yaptığı “İlle De Sen” albümü Sarı Ev ve Sony BMG ortak yapımıdır. Albüm 10 şarkıdan oluşmuş; “İlle De Sen”, “Yok Yok”, “Zehir Gibi” ve “Yüreğimdeki Yağmurlar” adlı şarkılar kliplendirilmiştir. Dönemin en büyük hitlerinden olan “Yok Yok” ve “Zehir Gibi” nin söz ve müziği Zeynep Dizdar’a aittir.

2007 yılı temmuz ayında ön çalışmaları başlayan Zeynep Dizdar’ın 3. albümü “Sana Güvenmiyorum” ise bir yıl sonra 2008 yılı temmuz ayında müzik marketlerde ki yerini almıştır. Albümün çıkış şarkısı “Sana Güvenmiyorum” un sözü ve müziği Emre Kaya imzası taşımakta olup kliplendirilen ilk eser olmuştur. Zeynep Dizdar besteci kimliğini bu albümde daha da ileriye taşıyarak 5 şarkıya imzasını atmıştır. Bunlardan “Boşver” adlı şarkısı albümde kliplendirilen 2. şarkısıdır.
Zeynep Dizdar, 2009 yılı kasım ayında Seyhan Müzik etiketiyle sözü ve müziği kendisine ait olan “Aşkın Büyüsü” adlı single çalışmasını çıkarmıştır. Şarkının aranjesi Suat Aydoğan tarafından yapılmış olup klibi Eyüp Dirlik tarafından çekilmiştir.

Zeynep Dizdar’ın 4. albümü “Hayat Benim Elimde” 2010 yılı temmuz ayında Erol Köse Exclusive etiketiyle sevenleriyle buluştu. Toplam 13 şarkının yer aldığı albümün çıkış şarkısı söz ve müziği sanatıçıya ait “Hayat Benim Elimde” olmuştur. Prodüktörlüğünü Erol Köse’nin yaptığı albümde daha önce sadece sanal ortamda satışa sunulan “Aşkın Büyüsü” adlı şarkıda yer almıştır. Zeynep Dizdar, bu albümde ilk kez bir cover yaparak sözü Sezen Aksu’ya müziği Onno Tunç’a ait olan “Bir Çocuk Sevdim” adlı şarkıyı seslendirmiştir. Albümde ki bir diğer yenilik ise Zeynep Dizdar’ın kendisi için özel bir logo tasarlatması olmuştur. İlk olarak “Hayat Benim Elimde” adlı şarkısını kliplendiren sanatçı ikinci klibini hayranlarının yoğun isteği doğrultusunda “Bir Çocuk Sevdim” adlı şarkısının akustik versiyonuna çekmiştir.

Zeynep Dizdar’ın 5. Albümü “Viraj” 2011 yılı temmuz ayında Erol Köse Exclusive etiketiyle müzikseverlerle buluştu. Toplam 8 şarkının yer aldığı albümün çıkış şarkısı söz ve müziği Serkan Dinçer'e aranjesi Gürsel Çelik'e ait “Uyandırma” olmuştur. Prodüktörlüğünü Erol Köse'nin yaptığı albümde genelde dans şarkılarına yer verilmiştir. Slow şarkı olarak sözü ve müziği Halil Koçak'a aranjesi Erman Tazegül'e ait olan “Su Akar Yolunu Bulur” klip çekilmeden sanal ortamda çok büyük ilgi görmüş ve slow radyolarda zirveye kadar çıkmıştır. Albümde sanatçı sözü ve müziği kendisine ait olan bir şarkıya yer verirken bir tanede cover yapmıştır. Albümün ilk video klibi Eyüp Dirlik tarafından “Uyandırma” adlı şarkıya çekilmiştir. Erol Köse Exclusive ile anlaşma fest etmesiyle bu albüme başka klip çekilmemiştir.

Zeynep Dizdar’ın 6. Albümünü 2011 Aralık ayında “2012” isimli single çalışmasını Kaya Müzik etiketiyle müzik piyasasına sürmüştür. Albümde yer alan şarkılardan biri olan “Venüs” ‘ün sözü ve bestesi Zeynep Dizdar’a aittir. Murat Onbul Yönetmenliğinde Bakırköy’de bir tiyatro sahnesinde bu şarkıya klip çekilmitir. Albümdeki bir diğer şarkı ise “Kendine İyi Bak” ‘dır. Bu şarkının sözü ve bestesi ise Emrah Albayrak’a aittir.

Zeynep Dizdar, son olarak 2012 yılı Kasım ayında Dj Murat Uyar ile birlikte çalışarak “Maske isimli single’sini DMC Müzik etiketiyle piyasaya sürmüştür.Maske’nin sözü ve bestesi Emre Kaya’ya Şarkının klibi Avustralya’nın Melbourne eyaletinde 2 günde çekilmiştir. Klibin yönetmenliğini Alper Kasap üstlenmiştir. Ayrıca “Maske”‘nin Club ve Dance olmak üzere 2 versionu daha bulunmaktadır.

İyi bir vokal olmasının yanı sıra çok da iyi bir besteci olan Zeynep Dizdar, 2006 yılında Zeynep Mansur’un “Sen Nasıl İstersen” albümü için sözü ve müziği kendisine ait olan “Yarım Kalan Aşk”, 2007 yılında Reyhan Karaca ‘nın “İmza” albümü için “Heves” , 2010 yılında Suat Aydoğan’ın “Müziktir Herşeyi Anlatan” albümü için “Ben Senin İçin Varım” ve Bulut Duman’ın çıkış şarkısı “Mızrak” ı, 2011 yılında Faruk K’nın Fark albümü için Adalet Yerinde şarkısını hazırlamıştır.

“Benim hedefim popüler yüz olmak yerine asıl işim olan müzikde kalıcı olmak; bunun içinde dünya standartlarında ki yıldızları takip ediyorum” diyen yorumcu dünya starlarını kendisine örnek aldığını da belirtmektedir…

Albümleri
1998: Yolun Açık Ola
2005: İlle De Sen
2008: Sana Güvenmiyorum
2010: Hayat Benim Elimde
2011: Viraj

EP ve teklileri
2009: Aşkın Büyüsü
2012: 2012
2012: Maske
2013: İkimiz