Reklamsız Sözcü

Ahmet Ümit’ten ” Elveda Güzel Vatanım”

Ahmet Ümit, İttihat ve Terakki’nin 20 yılını ele aldığı yeni romanı 'Elveda Güzel Vatanım' ile okurlarıyla buluşuyor

android-time 11:14
Ahmet Ümit’ten ” Elveda Güzel Vatanım”
Ahmet Ümit, İttihat ve Terakki’nin 20 yılını ele aldığı yeni romanı 'Elveda Güzel Vatanım' ile okurlarıyla buluşuyor

Türk polisiyesinin önemli yazarı Ahmet Ümit'in uzun süredir beklenen, İttihat ve Terakki'nin 20 yılını mercek altına aldığı yeni romanı Elveda Güzel Vatanım 250 binlik ilk baskısıyla piyasaya çıktı. Ümit yeni romanıyla ilgili olarak “Elveda Güzel Vatanım tümüyle tarihsel bir roman” dedi.

Ahmet Ümit, kitaplarının yurtdışındaki pek çok yayıncısı ve çevirmenleriyle birlikte tanıttığı yeni kitabı “Elveda Güzel Vatanım” ile ilgili, “Önceki kitaplarımda, bütün polisiyelerde olduğu gibi her şey bir cinayetle başlar, Başkomiser Nevzat da olayı çözmeye çalışırdı. Elveda Güzel Vatanım ise tümüyle tarihsel bir roman.” dedi.

1920 ile 1926 yılları arasında Osmanlı’nın yıkılışı, cumhuriyetin kuruluşuna tanıklık eden romanda, İttihat ve Terakki Cemiyeti ile karmaşık dönemini olabildiğince anlatmaya gayret ettiğini söyleyen Ümit, Elveda Güzel Vatanım’ı yazma amacını ise şu cümlelerle açıkladı: “Boris Pasternak, devrimin Doktor Jivago’nun hayatını nasıl etkilediğini anlattıysa, ben de II. Meşrutiyet’in Şehsuvar Sami ve sevgilisi Ester’in hayatlarını nasıl değiştirdiğini anlatmaya çalıştım.” şeklinde konuştu.

 

 


Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 13:2902.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more