Reklamsız Sözcü

Kadirli’de tarihi hamam bulundu

Osmaniye Müze Müdürlüğü, Roma Dönemi'ne ait hamam kalıntıları ile taban mozaiği buldu.

android-time 10:44
Kadirli’de tarihi hamam bulundu
Osmaniye Müze Müdürlüğü, Roma Dönemi'ne ait hamam kalıntıları ile taban mozaiği buldu.

Bir inşaat firması, 3’üncü derecede arkeolojik sit alanı içerisinde yer alan Dere Mahallesi Şehit İsmail Işıkbol Caddesi’nde inşaat yapmak istediğini belirterek Osmaniye Müze Müdürlüğü’nden sondaj kazı çalışması yapılmasını istedi. Bunun üzerine alanda sondaj çalışmasına başlayan ekipler, tarihi hamam kalıntıları buldu.

Foto: DHA – Bölgede; boğa, geyik ve aslan motifli taban mozaikleri de bulundu

DHA’nın haberine göre; Roma Dönemi’ne ait olduğu değerlendirilen kalıntıların yanında boğa, geyik ve aslan motifli taban mozaikleri de tespit edildi. Tarihi kalıntıların bulunduğu alanın etrafı çevrilirken, çevrede başka tarihi kalıntıların olup olmadığının tespiti için kazı çalışmalarının başlatılacağı belirtildi.

Yasa uyarınca arkeolojik sit alanları olan bölgelerde inşaat yapılmadan önce Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun izin vermesi gerekiyor. Bunun içinde inşaatı yapacak firma ya da kişinin başvurusu üzerine müze müdürlüğü tarafından sondaj kazı çalışması yapılıyor ve çalışmalarda tarihi eser niteliğinde herhangi bir kalıntı çıkmazsa inşaata izin veriliyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more