Sözcü Plus Giriş

Nemrut’un heykelleri korumaya alındı

Nemrut Dağı’ndaki tarihi heykellerin ve tümülüsün, koruma ve geliştirme çalışmaları kapsamında güvenlikleri artırıldı

16:35 -
Nemrut’un heykelleri korumaya alındı

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan 2206 metre yükseklikteki Nemrut Dağı'nda, güvenlik, koruma ve geliştirme amaçlı projeler hayata geçirildi. 2013 yılında ihalesi yapılan Çevre Düzenleme Projesi kapsamında alınan önlemlerle Nemrut Dağı heykelleri güvenceye alındı.

24 SAAT KORUMA ALTINDA

Arkeofili’nin haberine göre; Nemrut Dağı'nda güvenlik en üst seviyeye çıkartıldı. Turistlerin heykellere dokunması engellendi ve Nemrut Dağı zirvesindeki heykeller ve tarihi yapılar doğu, batı, kuzey ve güney bölgelerine yerleştirilen 12 adet güvenlik kamerası ile 24 saat izlenmeye başladı.

Nemrut Dağı Çevre Düzenleme Projesi kapsamında, ziyaretçi karşılama merkezi, doğal taşlardan yapılan ve tümülüsün kaymasını engelleyecek olan duvar, duvarların ve heykellerin etrafına denizci halatından yapılan koruma şeridi, güvenlik kamerası, doğal taşlardan çöp kovaları, heykelleri ve dağın yapısını anlatan harita ve bilgilendirme levhaları, yeni bekçi kulübesi, bay ve bayan tuvaletler, doğal yapıya uygun yürüme yolları ve oturma bankları yapıldı.

Son güncelleme: android-time 15:39 08.12.2015
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more