Reklamsız Sözcü

Tarihi kaleyi sprey boya ile karaladılar

Roma döneminde yapılan tarihi Amasra Kalesi’nin duvarlarına sprey boya ile yazılar yazıldı

android-time 13:05
Tarihi kaleyi sprey boya ile karaladılar
Roma döneminde yapılan tarihi Amasra Kalesi’nin duvarlarına sprey boya ile yazılar yazıldı

Bartın'ın Amasra İlçesi'nde bulunan, Roma döneminde yapılan ve Bizanslılar, Cenevizliler, Osmanlılar döneminde onarımlar görerek günümüze kadar ulaşan tarihi Amasra Kalesi’nin duvarlarına sprey boya ile yazılar yazdılar.

Foto: DHA – Tarihi kalenin duvarlarına yazılan yazılar tepkilere sebep oldu

Amasra Kalesi, 15 Nisan 2013'te, Dünya Miras Merkezi tarafından, ‘Ceneviz Ticaret Yolu'nda Akdeniz'den Karadeniz'e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri' adıyla UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne eklendi. Amasra Kalesi'nin Dünya Miras Listesi'ne alınması süreci devam ederken, Boztepe ve Zindan Mahallelerini çevreleyen duvarlarına yazılar yazılması tepki çekti. ‘Sormagir' ve ‘Zindan' adında iki ana kütleden oluşan kaleyi ilçeye bağlayan Kemere Köprüsü'nün bulunduğu ‘Karanlık Tünel' olarak bilinen yer ile kalenin çeşitli noktalarında duvarlara farklı renklerde sprey boya ile yazılar yazıldı. 3 ana giriş kapısı bulunan kale duvarlarındaki yazı, kalp ve şekiller kirliliğe neden oldu.

“BU BİZE HİÇ YAKIŞMIYOR”

DHA’nın haberine göre; Boztepe Mahallesi Muhtarı Hüseyin Göktepe, kale duvarlarına yazılan yazılar ile ilgili Kaymakamlık ve Müze Müdürlüğü'ne şikayette bulunduklarını söyledi. Göktepe, “Amasra Kalemizin geçmişi 3.000 yılıktır. Buraya gelen bazı insanlarımız kalenin surlarını sprey boya ile boyamışlar. Bu bize hiç yakışmıyor. Buraya yurt dışından da turistler geliyor ve bu manzarayı görünce çok şaşırıyorlar” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more