Sözcü Plus Giriş

Mustafa KIZGINYÜREK/SOZCU

 

Kadınlar günü vesilesiyle, Fransa Başkonsolosu Muriel Domenach, 10 Mart Salı günü, Fransa Sarayi’nda, kadınların katıldığı bir resepsiyon düzenledi. Resepsiyona, cemiyet, sanat ve is dünyasının yanı sıra siyasi partilerden kadınlar katıldı. Aralarında siyasilerden Şafak Pavey, Sebahat Tuncel ve AKP kadın kolları başkanı Işık Ercan’ın da bulunduğu Resepsiyona damgasını vuran ise üç siyasi partinin de bir araya gelmesi oldu.

CHP Milet Vekili Şafak Pavey ise konu kadınlar olunca siyaset olmaması gerekiyor diyerek açıklamada bulundu. Fransa bu konuda çok güzel adımlar atıyor ve Ülkemiz kadın hakları ve özgürlükleri konusunda çok geride ve daha da geriye gidiyor diyerek sözlerini noktaladı.

Davete katılan diğer bir isim ise Deniz Akkaya oldu. Ülkemiz de de yurt dışında da Kadın Hakları ile ilgili bazı adımlar atılıyor ama yeterli olmuyor diyen Akkaya ” şu an için Ülkemizde kadınlar hak ettiği değeri görmüyor. Çocuk pornosunda, kadına yapılan şiddette ve hayvanlara yapılan tacizde hep yukarlardayız bu durumun bir an önce düzeltilmesi gerekiyor ” açıklamasını yaptı. Davete katılan siyasi partilerin kadın milletvekillerini de taktir ettiğini söyleye Akkaya siyasete girermisiniz ? sorusuna ise “ babam eski bir bürokrattı ve ben bunun acısını gördüm, eve hep geç gelirdi, ben zamanımı çocuğum ile geçirmek istiyorum ve sadece oy kullanarak destek vereceğim “ dedi. Son günlerde de magazin basının da çıkan Murat Varol'un çocuğu ile tanıştığı haberleri sorulduğunda ise “ evet tanıştı bende Murat beyin çocuğu ile tanıştım bunların olması gerekiyor, evet ileriye dönük düşüncelerimiz var zaman gösterecek “ açıklamasını yaptı.

Domenach, kadın Başkonsolos olarak, kadınlar gününü, Fransa Sarayı’nda kutlamanın son derece doğal olduğunu vurguladı. Başkonsolos, konuşmasında Dünya’da Kadın haklarına ilişkin istatistiksel verilere değindi. Fransa’da, Türkiye’de olduğu gibi, kadın konusunda yapılacak çok iş olduğunu hatırlattı ve erkeklere, kadın haklarını savunma cağrısında bulundu.

Mart ayı boyunca, Fransa Başkonsolosluğu tarafından, kadınlar günü kutlamaları kapsamında, düzenlenen ve düzenlenecek olan etkinliklerden bahseden Domenach, geçtigimiz hafta 5 Mart ta, kadın dernek ve sivil toplum kuruluşları ve partilerin kadın kolları ile toplantı düzenlediğine değindi.