Sözcü Plus Giriş

Brodaway’da Türk komedi şovu

New York Türk Amerikan Sanat Topluluğu (TAASNY), Sadık Şendil'in önemli eserlerinden biri olan “Yedi Kocalı Hürmüz“ü New York’ta sahneledi.

Güncellenme: 12:50, 13/05/2015
Brodaway’da Türk komedi şovu

TAASNY tarafından sahnelenen ve yönetmenliğini İbrahim Yazıcı'nın üstlendiği oyunda “Hürmüz” rolünü Dilek Aba canlandırırken, diğer rollerde Sabri Özmener, Aysen Darcan, Deniz Turkan, Yüksel Yavuz gibi birçok tecrübeli ve genç oyuncu rol aldı. Oyun yaklaşık olarak iki buçuk saat sürerken, Devlet tiyatrolarının desteği ile Osmanlı döneminin birçok kostümü oyunda kullanıldı.

TAASNY’nin kurucu başkanı İbrahim Yazıcı, ” Türk tiyatrosunun klasiklerini ABD’de göstermek amacındayız. Bugüne kadar 5 oyunu Broadway’e taşıdık. Bize destek olan herkese teşekkür ederiz. Ayrıca bir başka detaya dikkat çekmek isterim, oyunda izleyicilerin yüzde 30’a yakın bir kısmını Amerikalılar oluşturdu. Ayrıca seyircilerin 10 dakikaya yakın kendilerini bizi alkışlaması mutluluk vericiydi”dedi. “Hürmüz” rolünü oynayan Dilek Aba Karayalçın da açıklamasında, ” Aylardır hazırlanıyoruz bu oyuna, seyircilerin yoğun ilgisi bütün yorgunluğumuzu attı.

Türkiye’de birçok oyunda ve televizyonda yer aldım fakat buradaki Türklere karşı tiyatro yapmak müthişti”dedi. Oyun, İstanbul’un Taşkasap semtinde yaşayan ve resmi nikahla evli olmadığı 6 kocası bulunan güzel bir kadın olan Hürmüz’ün çevresinde geçiyor. TAASNY, yaklaşık 4,5 aydır hazırlandığı oyunu ABD’de ilk defa sahnelemiş oldu. Yaklaşık 800 kişinin seyrettiği oyunun finalinde izleyiciler, oyuncuları uzun sure ayakta alkışladı.