Hijyenik ped ile fotoğraf modası…

Twitter bu hafta yine ilginç bir farkındalık yaratma ve bağış kampanyasına sahne oldu.

Hijyenik ped ile fotoğraf modası…

Dünyanın dört bir yanından pek çok kişi, regl döneminin normalliğine dikkat çekmek ve dünyadaki tüm kadınların hijyenik ürünlere erişimini sağlamak için tamponlarla poz verip bu fotoğrafları sosyal medyada, “justatampon” hashtagi kullanarak paylaştı.

Bu kampanya aslında yalnızca bir sosyal medya kampanyası değil. İngiltere'deki Plan UK ve haber sitesi V Point'in başlattığı bu hareketin bir başka ayağı da TAMPON yazıp kısa mesaj göndererek çocuklar için hayır kurumu olan Plan UK'e fon yaratmak.

Plan UK'in açıklamasına göre kampanya boyunca toplanacak para gelişmekte olan ülkelerdeki kadınların konudaki eğitimleri ve ihtiyaçları için karşılanacak. Tek bir kısa mesajla bağışlanan 3 pound az bir miktar gibi görünse de, bu para Uganda'da yaşayan bir kızın bir senelik hijyenik pedlerini karşılaması için yeterli.

Kampanyayı başlatan kurum konunun yalnızca regl dönemi hijyenine değil, dünyanın pek çok yerinde var olan çocuk evliliği ve kadın sünneti gibi konulara da dikkat çekeceğini öngörüyor.

Plan UK'in sitesinde yer alan bilgiye göre dünyada kız çocuklarının yalnızca cinsiyetleri yüzünden uğradıkları ayrımcılık tüm boyutlarıyla ele alındığında, regl döneminde hijyenik ürünlere ulaşamıyor olmanın dahi bununla ilgili olduğu görülüyor. Bu sebeple kız çocukları yalnızca sağlık sorunlarıyla karşılaşmıyor; bu yüzden okula gidemediklerinde de zorbalığa uğruyorlar. Dünyadaki tüm kadınların yalnızca %12'sinin hjyenik regl dönemi ürünlerine erişimi var ve Afrika'da her 10 kızdan bir tanesi regl döneminde okula gitmiyor.

Kampanyanın katılımcıları arasında İngiltere'nin ünlü simaları da var. Gazeteci Jon Snow, komedyen Jenny Eclair ve sunucu Carol Smillie de bir tampon ile poz verip fotoğraflarını sosyal medyaya koyan isimler arasında.

Loading...