Sözcü Plus Giriş

Foto: İnstagram

Erdinç YAPAN /SOZCU

Kış aylarıyla birlikte artan grip ve öksürük sadece günlük hayattan insanların değil ünlülerin de sorunu. Bu durumu atlatmak adına çeşitli tarifler deneyen Işın Karaca, sonunda çözümü turp ve bal karışımında bulmuş. Verdiği kilolarla fit ve seksi bir görüntüye kavuşan Işın Karaca öksürüğe iyi geldiğini söylediği tarifini sosyal medya hesabından takipçilerine duyururken, Allah derdi verirken devayı da sunarmış satırlarıyla başlamayı tercih etmiş:

Bizim evde kara turp/bal ikilisi üretime başladık.. Neye mi yarıyor? Buyurun.. Özellikle öksürük sorunu olan çocukların ve alerjik astım rahatsızlıkları olanların uygulaması gereken karaturp kürü oldukça kolay hazırlanan ve uygulaması basit bir kürdür.

Karaturp yapraklı üst kısmından kesildikten sonra içi oyulur. Daha sonra bal içini oyduğumuz turp içerisine konur ve kesilen üst kısmı tekrar üzerine kapatılır. Alt sapı kesildikten sonra boş su bardağının üzerine konur. Geceden hazırladığımız zaman sabaha kadar turp içerisinden geçen bal bardağa dolacaktır.

Foto: İnstagram

Çocuklarda öksürük ve ateş varsa, sabah elde edilen küre sıcak su eklenerek 1 su bardağına tamamlanır ve biraz zencefil eklenerek çocuğa içirilebilir. En geç 7 gün içerisinde çocukların şikayetleri azalacak ve kaybolacaktır. Hazırladığımız bu karaturp kürü, kuru öksürüğü olanlar, troid rahatsızlığı olanlar, astım, alerji olanlara müthiş bir şifa kaynağı olacaktır.