Sözcü Plus Giriş

Maral jüriye girdi

Genç oyuncu Maral Büyüksaraç bu yıl 34. Kez düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali jürisine girdi.

Güncellenme: 13:36, 01/02/2015
Maral jüriye girdi

Bu yıl Zeki Demirkubuz’un üstleneceği 4-19 Nisan tarihleri arasında İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı düzenlenecek 34’üncü İstanbul Film Festivali jürisine genç oyuncu Maral Büyüksaraç da alındı.

Bu yıl Zeki Demirkubuz’un üstleneceği 4-19 Nisan tarihleri arasında İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı düzenlenecek 34’üncü İstanbul Film Festivali jürisine genç oyuncu Maral Büyüksaraç da alındı.

Bugüne kadar aralarında ‘Masumiyet’, ‘Kader’, ‘Üçüncü Sayfa’, ‘Yeraltı’ gibi birçok yapıtta yönetmenlik yapan, çok sayıda ödülü bulunan Zeki Demirkubuz, başkanlığındaki Altın Lale Ulusal Yarışma Jüri üyeleri de belli olmaya başladı. Jüri üyelerinden biri olan 18 yaşındaki oyuncu Maral Büyüksaraç genç yaşta yaşama veda eden yönetmen, senarist ve yapımcı Seyfi Teoman anısına bu yıl 3’üncü verilecek ödülü belirlemek için kendisine de görev verilmesinden onur duyduğunu söyledi.

ÖDÜLLÜ OYUNCU MARAL BÜYÜKSARAÇ

34’üncü İstanbul Film Festivali yöneticileri bu dalda en İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine ‘CMYLMZ Fikir Sanat’ aracılığı ile 30.000 TL ödül verilecek. Bu ödüle Altın Lale Ulusal Yarışma, ‘ Türkiye Sineması’ bölümünde yer alan ‘Yarışma dışı’ ve yeni ‘ Türkiye sineması’ kuşakları ile ‘Sinema İnsan Hakları’ bölümünde gösterilen Türkiye yapımı tüm kurmaca ilk filmler aday oldu.

Şerif Gören’in 2011 yılında ‘Ay Büyürken Uyuyamam’ filmi nedeniyle 15 yaşındayken Türkan Şoray’ın elinden ‘ ODTÜ Türkan Şoray Geleceğin ve Şimdinin En İyi Oyuncusu’ ödülünü alan Zurih’te Sanat Tarihi okuyan jüri üyesi Maral Büyüksaraç’ın ayrıca KTU Üniversitesi ‘ Cahide Sonku Umut Veren Genç Oyuncu’ ödülüyle birlikte 2 ödülü bulunuyor. Son olarak Zeki Demirkubuz’un ‘Kor’ filminde yer alan Maral Büyüksaraç bu yıl daha önce kısa filmlerin ve uzun metrajlı belgeseli ‘Mevsimler’le çok sayıda festivallere katılan pek çok ödül alan Ali Kasapoğlu’nun Hrant Dink’in hayatını konu alan ilk uzun metrajlı filmi olan ‘Soğuk Gece’de oynadı.