Sözcü Plus Giriş

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı’nın gecesine katılan Türkan Şoray,  sağlığı ile igili açıklamalarda bulundu.

“Çalışıp üretince metabolizma da farklı çalışıyor. Bir sene önce cushing sendromu oldum. Pek de bilinmiyor ülkemizde nadir bir hastalık, beni buldu”  şeklinde konuşarak cushing sendromuna yakalandığını paylaştı.

Foto: DepoPhotos

Kısa sürede sosyal medyanın da gündemine oturan Türkan Şoray, Instagram hesabından da açıklamada bulundu.

“Bugün fazlasıyla, birçok gazete ve sosyal medyada hastalığıma dair haberler yayınlandı.. Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı’nın gecesine katıldığımda sağlığımla ilgili açıklama yapma gereği duydum.. Cushing Sendromuna yakalandım. Dualarınıza ihtiyacım var, yorumlarınızı okudukça mutlu oluyorum.. Böylelikle bana yeniden güç kaynağı oluyorsunuz.. Sevgiler”

Cushing Sendromu nedir?
Cushing sendromu sıklıkla kadınlarda görülen erkeksi görünüm, kilo alma, kan şekerinin yüksek olması şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastaların idrarlarında şeker bulunur.

Böbrek üstü bezlerinden kortizol adlı hormon üretilir. Kortizolün ilaç olarak kullanılan şekline ise kortizon denir. Eğer bu hormon böbrek üstü bezlerinden aşırı miktarda üretilir ya da kortizon uzun süre yüksek miktarda kullanılırsa ortaya çıkan hastalığa cushing sendromu denir. Bu hastalık Amerikalı dr. Harvey Cushing tarafından bulunmuştur.

Yayınlanma Tarihi:14:32,