Sözcü Plus Giriş
GALERİ Sümer Tilmaç’ın vasiyetine uymadılar 15 Haziran 2015 13:59
1 Sedat Peker’in düğününde kalp krizi geçirip 67 yaşında vefat eden Sümer Tilmaç dün Şakirin Camii’nden son yolculuğuna uğurlandı. SOZCU / Mustafa KIZGINYÜREK
2 Katıldığı bir televizyon bir programında “Beni alkışlamayın” diye vasiyeti olmasına rağmen usta oyuncunun tabutu alkışlarla omuzlar üstünde taşındı.
3 Sevenleri ile yakınlarının yoğun ilgi gösterdiği cenaze törenine ise sanat dünyasından birkaç oyuncu dışında önemli isimlerin yer almayışı dikkat çekti.
4 Daha önce karaciğer yetmezliği ve kalp yetmezliği teşhisi konup geçen 2012’de anjiyo olan Tilmaç’ı uğurlamak için dün sevenleri Üsküdar Şakirin Camii’ne koştu. Çok sayıda seveni ve yakın dostunun katıldığı cenaze törenine Sedat Peker, Orhan Gencebay, Salih Kalyoncu, Sinan Bengier, Volkan Severcan,Burak Özçivit gibi isimler katıldı.
5 Sanat dünyasının ünlü isimlerinin katılmayıp çelenk gönderdiği cenazede Tilmaç’ın gözü yaşlı eşi Nazan, kızı Hande ve torunu Kerem bir köşede taziyeleri kabul ederken acılı aileyi yakınları teselli etti. Tilmaç’ın torunu Kerem, cenazede üzerinde dedesinin fotoğrafının bulunduğu tişört giyerken, kızı Hande’nin babasından kalan bilekliği öperek gözyaşlarını tutamadığı görüldü.
6 Torunu Kerem Can Gür, dedesinin vasiyeti gereği ağlamadığını belirtip, “Dedem zaten hastalık döneminde cenaze törenini anlatırdı. Kalabalık olsun cenazem, kimse ağlamasın ama’ derdi. Ben de elimden geleni yapıyorum isteğini gerçekleştirmek için. İnsanlar plan yaparmış, kader gülermiş. Dedeminki de öyle oldu” diye konuştu.
7 Usta oyuncunun kızı Hande ise babasının arkasından “Rahatsızlığı vardı ama bu kadar çabuk beklemiyorduk. Bir anda oluverdi. Allah gelen herkesten razı olsun. Konuşamayacağım çok ani oldu… Babam canım babam seni çok seviyorum babam, şimdiden çok özledim babam” şeklinde konuştu.
8 Sedat Peker kendi düğününde vefat eden ünlü oyuncuyu uğurlamaya gelen isimler arasında yer aldı. Korumaları ve kendisini taşıyan iki ciple camiye gelen Peker’i onlarca adamının çevresinde yoğun güvenlik alması dikkat çekti. Camii avlusunda zaman zaman izdihamın yaşandığı görülürken Peker, usta oyuncunun ailesine taziyede bulunup, tabutun başında dua okudu.
9 Orhan Gencebay’la birlikte saf tutup cenaze namazı kılan Peker, “Sümer abi bizim büyüğümüzdü, değerli bir insandı. Bizim düğünümüze gelip burada kalp krizi geçirip vefat etmiş olması artık onu benim ailemin ferdi yapmıştır. Bundan sonra edeceğim tüm hayır dualarında Sümer Ağabeyin de adı anılacaktır.
10 Çocukluğumuzda, gençliğimizde izlediğimiz filmlerin hepsinde kendisi vardır. Kendisi düğünümüze gelerek bizi onurlandırmıştır. Bundan sonra da biz yaşadığımız sürece dua edip, ruhunu onurlandırmak için çaba sarf edeceğiz” dedi.Tilmaç daha sonra öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazıyla Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.
11 Sümer Tilmaç, en son konuk olduğu TV programında da “Sinemanın 100. yılı kutlanıyor. Ben 200’ün üzerinde filmde oynamışım. Olaydan haberim yok. Bizi davet etmiyorlar” diye sitem etmişti. Tilmaç aynı programda “Ben ölünce alkışlanmak istemem, yaşarken alkışlanmak isterim” diyerek sanatçıların ölünce kıymet görmesini de eleştirmişti. Tilmaç’ın temennisine rağmen cenaze töreninden sonra alkışlarla omuzlarda taşınıp Karacaahmet’te toprağa verildi.
12 Orhan Gencebay “Dünyada görevini en iyi şekilde yaptı ve göçtü. Yaratanın emridir, kısmeti bu kadarmış. Aniden göçtü ama acı da çekmedi herhalde, en önemli olanı da bu. Tüm sanat camiasının ve ailesinin başı sağ olsun. Dünyada iyi yaşadı, iyi bir adam iyi bir sanatçıydı.”
13 Sinan Bengier: “Allah rahmet eylesin. Çok güzel insandı. Onunla çalışmak çok ayrıydı, her şeyden önce iyi bir arkadaştı. Tiyatrosu vardı Çarşamba günü. Kısmet olmadı. Manisa’ya Ramazan şenliklerine gidiyordu. Güzel insandı ne denebilir ki… Kısmet olmadı son tiyatrosu. Bizi televizyon söylüyor ölünce, profesör değiliz. Bu saatten sonra tiyatroculardan kabakulak olmuş haberi almayacağız, gittiler göçtüler denecek sadece”
14 Burak Özçivit: “İlk dizimde babamı oynamıştı. İlk dizimde onunla oynayacağım için çok heyecanlanmıştım. Hayatımda büyük bir yeri var. Şimdi burada olmak kelimesiz yani hayat çok farklı bir görüntü karşımdaki… Mekanın cennet olsun baba.
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46