Reklamsız Sözcü

1 milyar Euro’luk alım yapıyoruz

Otomotiv sektörünün ilk kadın CEO’su Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger

android-time 09:15
1 milyar Euro’luk alım yapıyoruz
Otomotiv sektörünün ilk kadın CEO’su Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger

47 yılda 885 milyon Euro'luk yatırımla Türkiye'de otobüs ve kamyon üreten Mercedes-Benz Türk, 1 yılda Türk otomotiv yan sanayicisinden 320 milyon Euro, Almanya'daki üretim için de 700 milyon Euro'luk satın alma yapıyor.

 

Otomotiv sektöründe net ihracatçı konumda olan Türkiye, yan sanayiinde de ihracatını her geçen gün artırıyor. Otomotiv editörleri ile bir araya gelen Mercedes-Benz Türk'ün ağustosta göreve gelen yeni Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger, marka olarak 2014'te Türk otomotiv yan sanayicisinden 1 milyar Euro'luk alım yaptıklarını söyledi. Bunun 320 milyon Euro'unu Mercedes-Benz Türk gerçekleştirirken Almanya'daki üretim için de 700 milyon Euro'luk satın alma yaptı. Seeger, “Çünkü Türkiye'deki varlığımız ve imalatımız büyümeye devam ediyor.” dedi.

TÜRKİYE'YE AR-GE YATIRIMI YAPACAĞIZ

Mercedes, Türkiye'de var olduğu 47 yıl içinde yaklaşık 885 milyon Euro yatırım yaptı. 1995'teki Hoşdere Otobüs Fabrikası kurulumuna harcanan 403 milyon Euro'dan sonra 2014'te yenileme kapsamında 100 milyon Euro para harcadı. Kısa vadede mevcut fabrikalardaki gelişim için yatırım planları olmadığından bahseden Britta Seeger, “Stuttgart'ta yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz bir toplantıda Türkiye'de Ar-ge'ye yapılacak yatırımın artması gerektiğini ve artacağını konuştuk.  Bir de bilişim (IT) akanında gelişmek ve büyük bir merkez olmak istiyoruz.” diye konuştu. Ayrıca, buradaki yetkin yetenek havuzunu iyi kullanmak istediklerini kaydetti.

 TÜRKİYE'DE GÜNLÜK PLANLAMA GEREKLİ

Yeni üst yöneticinin daha önce görev yaptığı Güney Kore'den sonra Türkiye hayli yoğun gündeme sahip. Türkiye'ye geldiğinde 2 şey öğrendiğini anlatan Seeger, “Birincisi, meseleleri gün be gün ele almak gerekli. Ağustos'taki gelişimden beri seçim oldu, TL değer kaybetti vs.” dedi. İkinci olarak da Türkiye'nin gücüne inandığını belirten Britta Seeger, sözlerine şu şekilde devam etti: “Tek yapmamız gereken gelişmeleri her gün yeniden ele alarak yönetmek.”

ARTIK ÖZEL HACİMLİ MOTOR İSTEYEBİLİYORUZ

Mercedes, C serisini 1,6 litre hacimli motor ile piyasaya çıkardıktan sonra kısa sürede pazar payını artırdı. Otomobilde yıllık 30 bin adede yaklaştıklarını hatırlatan üst yönetici, “Türkiye Mercedes dünyasında binek araç satış sıralamasında 16'ıncı, Avrupa'da ise 6. Sırada. Binek araçlar bizim için önemli bir güç. Geçmişte merkezden özel hacimli motorlar talep edemiyorduk. Artık bunu yapabiliyoruz. Başlı başına bu bile, Türkiye'nin Daimler dünyasında ne kadar önemli hale geldiğini gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

ABD'DE EMİSYON SKANDALINDAN ETKİLENDİK

Amerika'da Volkswagen'e (VW) dizel motorların çevreye zararını manipülatif yazılım yoluyla düşük gösterdiği için 37,5 milyar dolar ceza istemiyle soruşturma açıldı. Bu durumun özellikle Amerika'da dizel konusunda belirsizlik ve güvensizlik oluşturduğunu aktaran Britta Seeger, bazı noktalarda kendilerinin de bundan etkilendiğini kaydetti. Amerika'nın tipik bir dizel pazarı olmadığına vurgu yapan üst yönetici, o yüzden hem devletin hem de müşterilerin konu hakkında çok sorgulama yaptığını belirtti. Ancak Türkiye'de benzer bir durumun oluşmadığını da sözlerine ekledi. Diğer taraftan VW'in kendilerinin rakibi olmasına rağmen hiçbir üreticiyi böyle bir pozisyonda görmek istemediklerinin altını çizen Seeger, “Bizim için bundan bir avantaj elde etmek söz konusu değil.” dedi.

YENİ VERGİ ZAMMI OLURSA B PLANIMIZ YOK

“Arkadaşlarımın söylediğine göre: Özellikle yılsonunda Türkiye'de önceden haber verilmeden birden bire vergi zammı yapılabiliyormuş.” diyen Britta Seeger, mümkün olduğunca buna hazır olacaklarının altını çizdi. Hükümetin öngörülebilir bir politika izleyeceğini ümit ettiğini ifade ederek şöyle devam etti: “Ama açık bir B planımız yok.”

BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ ÜRETİMİ ARTIRMAK

Mercedes-Benz Türk'ün üretimde önemli bir yeri olduğunu hatırlatan Britta Seeger, hedeflerinden ilkinin üretimdeki varlıklarını artırmak olduğunu söyledi. Otobüs ve kamyon alanında pazar liderliklerini korumanında önemli olduğunu aktaran Seeger, otomobilde de doğru motor büyüklüğüne sahip araçları sunarak liderlik pazarda daha güçlü pozisyona gelmek istediklerini vurguladı.

Britta Seeger:

Mercedes-Benz Türk A.Ş. Direktörler Kurulu Başkanı

Britta Seeger, 25 Ağustos 1969 doğumlu, Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı. Stuttgart Cooperative Education Üniversitesi'nde İşletme okuyan Seeger, 1992 yılında Pazarlama & Insan Kaynakları alanlarında yüksek lisans çalışmalarını tamamladı. Seeger Daimler AG'deki kariyerine 1992 yılında Otomobil Satış bünyesindeki Satış & Marka Eğitimi bölümünde başladı.1998 yılında Müşteri İlişkileri Yönetimi bölümüne geçen Seeger, 2000 yılında E-Business Retail bölümünde çalışmaya başladı. 2003 ve 2013 yılları arasında Global Servis ve Parça bölümü bünyesinde Pazar Araştırması, Servis & Parça, Satış Sonrası Hizmetler alanlarında çeşitli yöneticilik görevlerini yürüttü, 2013 yılında Mercedes-Benz Kore şirketinin CEO'su olarak atandı. Britta Seeger 1 Ağustos 2015 itibariyle Mercedes-Benz Türk A.Ş.'nin Direktörler Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Bu pozisyonda özellikle kamyon ve otobüs alanlarındaki tüm faaliyetlerden sorumlu olmasının yanısıra, Daimler Grubu'nun Türkiye'deki temsilciliğini de sürdürüyor.

 

 

 

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more