Sözcü Plus Giriş

D segmentine ‘tılsım’lı model

Reault D segmentindeki yeni modeli Talisman ile çok iddialı...

12:30 -
D segmentine ‘tılsım’lı model

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, “2016 şubat ayında satışa sunacağımız D segmentindeki yeni modelimiz Talisman ile o kadar iddialıyız ki, ilk üçe girip podyuma çıkacağız. Talisman ile hedeflerimizi bile büyüttük” dedi.

Floransa / İTALYA

Renault, 2015 Frankfurt Fuarı'da sergilediği yeni D segmenti otomobili Talisman'ı (tılsım) içinde test sürüşlerinin de bulunduğu bir organisazyon ile tanıttı. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, “Talisman'ın dahil olduğu D segmenti Türkiye pazarında gelişim gösteriyor. Özellikle son 3 yılda büyüme kaydeden bu segmentte 2013 yılına kıyasla yüzde 30 büyüme gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl 64 bin 500 adetle kapatan D segmenti, şimdiden, Ekim sonu itibarıyla, geçen yılın satış adedini aşarak 68 bin 600 adede ulaşmış durumda. Ekim sonu itibariyle 2 bin 149 adetlik Kadjar satışı gerçekleştirdik. Yüzde 5,1 ile 5. sırada yer alıyor. Kadjar'dan beklentimiz yüksek. Ancak marka olarak Kadjar satışları bizi kesmedi. Talisman ile D segmentinden de ciddi pay alacağımız öngörüsüyle satış hedeflerimizi bile büyüttük” dedi.

ÜÇ DİZEL MOTORLA GELİYOR

D sınıfında Volkswagen Passat, Mercedes C serisi, BMW 3 serisi, Toyota Avensis, Ford Mondeo, Volvo V60, Ford Modeo, Skoda Superb, Opel Insignia, Skoda Super ve Hyundai i40 gibi güçlü rakipler bulunuyor. Ancak Renault, bu sınıfta Talisman'ın en çok satan 3 model arasında olması için planlama yapıyor. Türkiye'de Avrupa'nın tam tersi olarak sedan kasa tipi D segmentinde yüzde 80'lik kısmı oluşturuyor. Üreticilerin amiral gemilerinin sergilendiği D sınıfında Talisman'ın motor seçenekleri de iddialı. Touch ve Icon ekipman seviyeleriyle piyasaya çıkacak Talisman'da 3 dizel motor seçeneği bulunacak: 110 beygir güç üreten 1,5 dCi ve 130 beygir güç üreten 1,6 dCi manuel ve otomatik şamsızman seçenekleri ile 160 beygir güç üreten 1,6 dCi motor da sadece otomatik şanzıman seçeneği ile satılacak. Marka, motor hacmine göre vergi alınan Türkiye'de özellikle 1,6 litrelik 160 beygir gücündeki motordan yüksek beklenti içinde. Talisman'ın yakıt tüketimi 100 km.'de 3,6 ile 4,4 litre arasında değişiyor.

Fiyatı rekabetçi olacak

Talisman'ın Türkiye'ye önümüzdeki Şubat geleceği bilgisini veren İbrahim Aybar, fiyat açıklamaktan kaçındı. Bu segmentte en güçlü rakip Passat'ın en düşük donanımlı dizel versiyonunun 95 bin lira olduğu düşünülürse, Türkiye'ye dizel seçeneklerin getirileceği Talisman'ın rekabete bu rakamın altında başlayacağı tahmin ediliyor.

Büyük multimedya ekran

Elektronik donanımı aracın her bölümü için kullanan Renault, modelde sınıfından farklı olarak 8,7 inçlik multimedya ekranı kullanmış. Tesla'da tüketiciyle buluşan geniş ekran çok satan markalar arasında bu sınıfta fark oluşturuyor. Aracın hem iç hacmi hem de 608 litrelik bagaj hacmi modelin tercih sebebi olması için genişletilmiş. Sürücünün ruh haline uyum sağlayan Multi-Sense teknolojisi, head up display, eller serbest park ve birçok sürücü yardımcı sistem Talisman'ın sürüş konforunu artıran özellikler.

Öne çıkan bazı özellikleri

*4Control, dört tekerlekten manevra sistemini elektronik süspansiyon ile bir araya getiren tek D-segmentindeki tek otomobil.
*Ön koltuklarda göz alıcı deri döşeme ve sınıfının en kapsamlı özellikleri bulunduruyor (masaj, ısıtma, havalandırma)
*Pure Vision Full LED aydınlatma, yeni far tasarımı, sürekli yanan arka farlar
*Nem sensörlü otomatik çift bölgeli klima kontrolü
*İnternet Bağlantılı R-LINK 2 tablet;7-inç harita formatı veya 8.7-inç portre formatlı kapasitif dokunmatik ekran.
*Kapsamlı sürüş yardımcıları: şerit takip sistemi, güvenli mesafe uyarısı, kör nokta uyarısı, aktif acil frenleme
*Eller serbest park etme.

Son güncelleme: android-time 12:55 12.02.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more