Sözcü Plus Giriş

‘Gelecek’ Türkiye’ye gelemiyor!

Adını Japonca ‘gelecek” kelimesinden alan Mirai, dünyanın ilk seri üretim hidrojen yakıt hücreli otomobili Avrupa’da 66 bin Euro’dan satışa çıktı. Egzozunda

Güncellenme: 19:01, 20/10/2015
‘Gelecek’ Türkiye’ye gelemiyor!

Hamburg – ALMANYA

6miraii20cmOtomotivde yeni bir çağ açan dünyanın ilk seri üretim hidrojen yakıt hücreli otomobili Mirai, Japonya'dan sonra Avrupa yollarında da kendini göstermeye başladı. “Geleceğin Otomobili” olarak görülen Mirai'nin test sürüşü Almanya'nın Hamburg kentinde gerçekleştirildi. Adını Japonca “gelecek” kelimesinden alan Mirai, 2014 yılının Aralık ayında başlayan Japonya satışlarından sonra Eylül ayından itibaren de ilk etapta İngiltere, Almanya ve Danimarka'da satışa sunulmuştu. Mirai'nin 2017 yılından itibaren hidrojen yakıt altyapısının geliştirilmesiyle birlikte çok daha fazla Avrupa ülkesinde satışa sunulması planlanıyor.

6mirai11cm154 BEYGİRLE 0-100 KM. 9.6 SANİYE

Egzozundan sadece su buharı çıkan Mirai, otomobillerin ve hatta dünyanın geleceğini şekillendirme açısından da dikkat çekici özellikler taşıyor. Yüksek basınçlı hidrojen tankı sızıntılara karşı ‘bir yakıt deposundan' çok daha sağlam bir malzemeyle üretilirken, üzerine yer alan sensörler olası kazayı algılayarak supapları kapatıyor ve herhangi bir sızıntı olmasının önüne geçiyor. Mirai'de batarya ve fuel cell teknolojisinin bir arada sunulduğu iki motor aynı anda kullanılabiliyor. Bu motorlar sayesinde 154 bg güç ve 335 Nm tork üretebilen Toyota Mirai, 0'dan 100 km/s hıza 9.6 saniyede çıkarken maksimum 178 km/s hıza çıkabiliyor. Mirai tek depoyla 550 km'nin üzerinde bir menzile sahip. Türkiye'ye yetersiz hidrojen yakıt altyapısı yüzünden şimdilik gelemeyecek Mirai'nin Avrupa'daki satış fiyatı 66 bin Euro.

 

6miraii15cm

Hamburg caddelerinde kullandığımız Mirailer'in depolarını hidrojen yakıt istasyonun 3 ila 5 dakika arasında doldurduk. Bir depo 550 km. yol alabilen Mirailer geleneksel motorların ulaştığı menzil ve hıza ulaşıyor. -30 derecede bile çalışabilen yakıt hücresi sistemini ve hibrit teknolojisini bir arada sunan Mirai, hidrojeni elektrik üretmek için kullanıyor.