Sözcü Plus Giriş

Kamil ELİBOL / ANKARA

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise bu yıl içinde ilaçları, poliklinikler vasıtasıyla ücretsiz olarak tedavi gören bağımlılara vermeyi düşündüklerini söyledi.

16 MİLYON BAŞVURU

MHP Ankara milletvekili Özcan Yeniçeri'nin soru önergesini yanıtlayan Bakan, 2010'da kurulan Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı'na şu ana kadar 16 milyon 443 bin 84 çağrı geldiğini belirtti. Alo 171'e sigara bırakma tedavisinde kullanılan ilaçların paralı olması konusunda da şikayet geldiğini belirten Bakan ‘'Bu yıl içinde sigara bırakmada kullanılan ilaçlardan satın alınarak poliklinikler vasıtasıyla ücretsiz olarak vatandaşlara sunulması yönünde çalışmalara başlanmıştır'' dedi.

100 KİŞİDEN 7'Sİ BIRAKTI

2009'da 62 olan Sigara Bıraktırma Poliklinik sayısının 415'e çıkarıldığını vurgulayan Bakan, “Hattımıza arayan ve kendisine sigara bırakma planı yapılan her 100 kişiden 7'sinin sigarayı bıraktığı belirlenmiştir. Bu değer dünya ortalamasının da üzerindedir” dedi.

Alo 171 Sigara Bırakma Danışma hattına en fazla çağrı alan illerin başında İstanbul, Ankara, İzmir, Şanlıurfa ve Adana geliyor. En az çağrı alınan iller arasında ise; Bartın, Gümüşhane, Tunceli, Ardahan ve Bayburt yer aldı.