Anne babalar dikkat!

Çocuğunuzun omuzuna iyi bakın.

Anne babalar dikkat!

Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, omurga eğriliği (skolyoz) hakkında uyarılarda bulundu.

Ayakta dik duran bir insana arkadan bakıldığında; omurgasının düz, omuzlar ve kalçanın yere paralel ve simetrik konumda olması gerektiğini belirten Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, “Eğer bu denge bozulur, sağa veya sola eğim başlarsa; yana eğrilik normal olarak kabul edilen 10 dereceden fazla olursa; buna “skolyoz” adı verilir. Skolyoz çoğu zaman fark edilmeden başlar ve zamanında tedavi edilmezse ciddi sonuçlara neden olur.” diyerek erken teşhisin tedavideki önemini vurguladı.

Hastalığın nedenini çoğu zaman tespit etmenin mümkün olmadığını ifade eden Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, “Yapılan çalışmalar anne karnında veya büyüme çağında omurga kemikleri ile kemikleşme kıkırdaklarının asimetrik olgunlaşması veya tam gelişememesinde kaynaklanabileceği göstermektedir. Diğer yandan genetik bir yatkınlık ve geçişin olduğu, 1’inci derece yakınlarında skolyoz olanların daha fazla risk altında olduğu söylenebilir. Bunun dışında bazı bağ dokusu ve kas hastalıkları ile kemik dokusunun normal gelişimine rağmen omurilik kendisinden kaynaklanan örneğin gergin omurilik hastalığı gibi nörolojik hastalıklarda da sonradan skolyoz gelişebilir. Yetişkin çağda ise özellikle 60 yaşından sonra kemik erimesi ve osteoporoz nedeni ile omurga kemiklerinde oluşan milimetrik kırıklar bir süre sonra skolyoz ile sonuçlanabilir.” dedi.

Büyüme çağı ağrılarına dikkat

Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, skolyozun boy uzamasının hızlı olduğu 0-5 ve 10-15 yaşlarında fark edilir hale geldiğinin ve çoğunlukla kız çocuklarında görüldüğünün altını çizdi. Bu yaş grubundaki uzun süre devam eden çok ciddi olmayan sırt ve bel ağrılarının, büyüme ve diğer fizyolojik ağrılardan ayırt etmek gerektiğini belirten Op. Dr. Kılınçoğlu, “Çocukluk ve adölesan çağında ortaya çıkan skolyozlarda ortak problem başlangıçta dış görünüş ile ilgili iken, ileri yaşlarda ortaya çıkanlarda veya ilerleyen durumlarda ağrı ve nörolojik bulgular ön plana çıkar. Kimi zaman ağır skolyoz hastalarında akciğerler ve kalp etkilenerek kapasiteleri azalır ve hayat konforu bozulur.” şeklinde konuştu.

Anne-babalar dikkatli olmalı

Tüm skolyoz vakalarında ortak yönün dıştan dikkatli bir gözlem ile eğriliğin fark edilir olması şeklinde açıklayan Op. Dr. Kılınçoğlu şunları söyledi: “Burada sadece omurganın duruşu değil başın, omuzların ve kalçaların duruşuna dikkat edilmelidir. Bir omuzun veya kalçanın diğerinden yukarıda durması, kürek kemiğinin belirginleşmesi, giyilen elbise çizgilerindeki asimetri, basitçe öne 90 derece eğilmiş halde iken yapılan dikkatli bir gözlem bize eğriliğin varlığını gösterebilir. Anne ve babaların yaşı ne olursa olsun çocuklarında bu tür eğriliklerden şüphelendiklerinde, beyin ve omurilik cerrahisi uzmanına görünerek profesyonel destek almaları yerinde olacaktır.”

 

Loading...