Sözcü Plus Giriş

Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Turgay Arınsoy, Türkiye’de 10 yıllık süreçte böbrek yetmezliği bulunan hasta sayısının 2,5 kattan fazla arttığını belirterek her 7 erişkinden 1’inde bu rahatsızlığın görüldüğünü belirtti. 32. Ulusal Nefroloji, Hipertansiyon, Diyaliz ve Transplantasyon Kongresi” kapsamında düzenlenen basın toplantısında, böbrek yetmezliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ERKEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

“Böbrek yetmezliği erken saptandığında önlenebilir ve ilerlemesi durdurabilir bir hastalıktır” diyen Arınsoy, kronik böbrek yetmezliğinin toplumlardaki farkındalık oranının çok düşük olduğunu, bu yüzden hastalığın genelde son evrede fark edildiğini kaydederek, “Türkiye'de 2001 yılında milyon nüfus başına 314 olan böbrek yetmezliği hasta sayısı yaklaşık 10 yıllık sürede 2,5 kattan fazla artmıştır. Yani her 7 erişkinden 1'i kronik böbrek yetmezliği yaşamaktadır” şeklinde konuştu.

Arınsoy, böbrek yetmezliğinin erkeklerde daha sık görüldüğünü belirterek, “Sosyal güvencesi olsun olmasın tüm hastaların diyaliz tedavisi ve böbrek nakli giderleri ile kullanılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanmaktadır. Tabii ki bu hizmetin bedeli ağırdır. Toplam sağlık bütçesinin yüzde 5'den fazlası bu hastaların tedavisi için harcanmaktadır. Diyalize her yıl 10 bin yeni kişi dahil olmaktadır” dedi.

 

 

Yayınlanma Tarihi:12:12,