Sözcü Plus Giriş
GALERİ Dünyanın en garip hastalıkları 12 Mayıs 2015 06:46
1 İşte dünyanın en garip ve en az rastlanan hastalıkları...
2 Ağaç adam sendromu: Genetik olan bu hastalıkta boyun, el ve ayaklarda anormal büyüklükte oluşumlar belirir.
3 Alis Harikalar Diyarında Sendromu:Yazar Lewis Carroll'un eserinden sonra bu ismi alan hastalıktan muzdarip kişiler halüsinasyon, eşya boyutlarında farklılık ve ortama adapte olamama gibi sıkıntılar hissediyor.
4 Cotard Yanılgısı:Bir ruh hastalığı olan bu sendroma sahip bireyler kendilerini ölü zanneder. Aynı hastalığa sahip bir diğer bölüm ise ölümsüz olduğuna inanır.
5 Cronkhite-Canada Sendromu:Bu hastalıktan muzdarip insanlar tat alma duyusunu tamamen kaybediyor. Genellikle ileri yaşlarda görülse de bu sendroma sahip çocuk vakalar olduğu da biliniyor.
6 Fil Hastalığı:Bir parazitin neden olduğu hastalık insanların kol, bacak ve genital bölgelerinde anormal büyümelere sebep oluyor.
7 Menkes Hastalığı:Genellikle erkeklerde çocuk yaşlarda görülen hastalık vücuttaki metal seviyelerinin anomaliliği sebebiyle zayıflayan kaslar, zayıf saçlar ve krizlere sebep oluyor.
8 Ölümcül Et Sendromu: Et yiyen bakteri olarak da bilinen hastalık, derinin an alt tabakalarından birine yerleşen virüs sebebiyle şiddetli ağrı, doku kaybı ve travmaya yol açıyor. Bu hastalıktan ölüm oranı yüzde 73.
9 Parry-Romberg Sendromu:Sebebi hala bulunamayan hastalıkta vakaların çoğu erken yaşta cilt buruşması yaşıyor. 20'li yaşların başında yüzün belirli bir bölümünde bozulmaya başlayan görüntü, ilerleyen zamanlarda yüzde anormal bozukluğa sebep oluyor.
10 Lamprey Hastalığı: Önceleri bir internet efsanesi olarak düşünülen hastalık günümüzde oldukça fazla görülmeye başlandı. Bu hastalıkta vücudun belirli bölgeleri tıpkı bir yılan balığı ağzının şeklini alıyor.
11 Patlayan Kafa Sendromu: Kulağa her ne kadar imkansız gibi gelse de bu sendromdan muzdarip kişiler kafalarının silahla ya da ses bombasıyla patlatıldığını hissettiklerini söylüyor.
12 Argyria: Vücudun fazlaca gümüşe maruz kalması sonrası cildin mavimsi bir renk almasıyla ortaya çıkan hastalık ölümle sonuçlanabiliyor.
13 Porfiri: Bir kan hastalığı olan Porfiri şiddetli karın ağrısı, mental bozukluklar ve güneşe hassasiyet gibi semptomlarla ortaya çıkıyor.
14 Hailey-Hailey Hastalığı: Deri üzerinde su toplamış kabarcıklar şeklinde lezyonların belirmesiyle ortaya çıkan hastalık genetik.
15