Sözcü Plus Giriş

Kamil ELİBOL / ANKARA

Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi'nce yapılan araştırmada “refleksoloji” yani el ve ayak masajının kalp ritmine faydalı olduğunu belgelendi. 50 denek üzerinde yapılan çalışmada masajın, kalp üzerindeki sempatik baskıyı azalttığı ve kalp hızında denge oluşturarak bireye faydalı etkiler meydana getirdiği tespit edildi.

KALP İNCELENDİ

Refleksoloji; el ve ayak tabanı – yüzeyi ve iç-dış kenarlarındaki varlığı kabul edilen noktalara manuel olarak belli sistematik tekniklerle uygulanan noktasal masaj uygulama anlamına geliyor. Turgut Özal Üniversites Tıp Fakültesi, Refleksoloji İhtisas ve Uygulama Derneği ile Refleksakademi Refleksoloji Merkezi Refleksoloji Terapisi'ni tıbbi bir araştırmayla ele aldı. Araştırmada terapinin ritim üzerinden kalp sağlığına olumlu etkilerinin olup olmadığı çok yönlü irdelendi.

DETAYLI EKG ALINDI

Araştırma sağlıklı orta yaş kadın ve erkek gönüllü deneklerle gerçekleştirildi. Terapi uygulanmadan önce deneklerin yarım saatlik EKG'leri çekildi. Deneklerin kalp ritimleri arasındaki süre de ölçüldü. Böylece ‘Kalp Hızı Değişkenliği' parametreleri belirlendi ve deneklerin her iki el ve ayaklarına aynı şekilde uygulandı. Terapi sonrası tüm deneklerden tekrar yarım saatlik HRV kaydı ve kalp hızı değişkenliği parametreleri elde edildi.

İYİLEŞME OLDU

Elde edilen parametrelere uygulanan uygun istatistikler neticesinde HRV parametrelerinde anlamlı bir artış görüldü. Araştırma masajın, kalp üzerindeki sempatik baskıyı azalttığını ve hızında denge oluşturarak bireye faydalı etkiler meydana getirdiğini ortaya koydu.

Araştırmada görev alan Prof. Dr. Şenol Dane, binlerce yıl geçmişe sahip refleksolojinin faydasını kalp sağlığına etkisi boyutunda incelemek istediklerini bu yüzden araştırmayı yaptıklarını anlattı. Sağlıklı insanlarda kalp hızının yüksek olmasının iyiye işaret olmadığını belirten Dane, “Ölümlerin ilk sebeplerinden birinin kalp rahatsızlıkları olduğu dikkate alındığında refleksolojinin önemi bu araştırmayla bir kere daha ortaya çıktı” dedi.