Eller sizi ele veriyor!

Uzmanlar kırışıklık kremleri vb kullanımının ellerde etkili olmadığına dikkat çekerek elleri korumanın yollarını anlattı.

Eller sizi ele veriyor!

Yüze uygulanan kırışıklık önleyici ya da nemlendirici kremler ve bakımlar yaşı gizleyebiliyor. Fakat ihmal edilen eller el cildimiz yaşını ele veriyor. El üzerindeki cilt daha incedir ve kan damarları ve kök hücre kaynağı açısından yüz cildinden daha fakirdir.

Yaşımızı ele veren ellerin bakımı için Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Zahide Eriş Eken 11 adımda bakım önerilerini belirtiyor;

Ellerimiz neden etkilenir ve bunları önlemek için ne yapmak gerekir? 11 adımda el bakımı…

1-Temizlik malzemelerine dikkat: Ellerinizi sürekli yıkamak ve temizlik malzemeleri içinde kullanılan kimyasallar ellerin kurumasına ve cildin hasarlanmasına yol açar. Bunu önlemek için koruyucu eldiven kullanmaya özen gösterin.

2-Kış aylarında soğuk havalarda eldiven kullanın: Soğuk hava ve rüzgar sürekli ellerimizin kurumasına çatlamasına sebep olur. Dışarıya çıkarken elleri korumak ve eldiven kullanmak gerekir.

Ellerin özellikle kış aylarında ellerin yıkanmasıyla nemi hızla azalır.

3-Herşeyin başı hijyen: Tabiki bulaşıcı hastalıklar ve bakterilerden korunmanın en kolay yolu ellerin yıkanmasıdır. Fakat yıkamadan sonra ellere günde en az 3 sefer nemlendirici krem kullanmak kurumayı önler.

4-Doğru nemlendiriciyi seçmek önemlidir! Yağ bazlı nemlendiriciler ellerin nemlendirilmesinde daha uygun olacaktır. Ayrıca cildin daha canlı görünmesi için meyve asitleri ve vitamin içerikli nemlendiricileri deneyin. Nemlendiricinizin pahalı olması gerekmez, etkili olması yeterlidir.

5-El masajı uygulayın: Nemlendiricinizi kullanırken ellere, tırnak kenarlarına masaj yaparak yavaş hareketlerle sürmek nemlendirmede daha etkilidir.

6-Güneşten korumaya özen gösterin: Güneş ışınları zamanla ellerin üzerinde leke ve çil oluşumuna yol açar ve ellerinizin daha yaşlı görünmesine sebep olur. Bu sebeple ellerinize de güneş koruyucu krem kullanmak gerekir. Veya en az 15 faktörlü bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Ayrıca oluşan lekelerin çeşitli krem ve işlemlerle tedavisi mümkündür bunun için dermatoloğunuza başvurun.

7-Ölü hücrelerden arındırın: Yumuşak hareketlerle ve bir avuç şekerle el sırtlarına masaj yapın. Bu işlem ölü hücreleri uzaklaştırır, kan dolaşımını hızlandırır ve el derisinin daha canlı görünmesine sebep olur.

8-Tırnak bakımını atlamayın: Tırnaklar ellerin en önemli parçasıdır. Tırnaklar ve tırnak kenarları da kuruluktan etkilenir. Bu sebeple tırnakları ve tırnak kenarlarını masaj yaparak nemlendirmek gerekir.

Tırnak cilasının uzun süre tırnakta kalması ve aseton kullanımı tırnakların sararmasına yol açabilir.

9-Tırnaklara limon suyu: Tırnaklara limon suyuyla masaj yaparak meyve asitlerinin tırnakların parlaklığını korumasını sağlayabiliriz. Ayrıca günlük 2,5 mg biotin takviyesinin tırnakların daha sağlam ve sağlıklı olmasını sağladığı ispatlanmıştır.

10-beslenmenin önemini unutmayın: Birçok yiyecek biotin içerir fakat en çok biotin içeren yiyecekler ekmek mayası, hardal tozu, yerfıstığı, fındık, ay çekirdeği, tavuk ve sığır ciğeri, yumurta, bademdir.

Tırnak kenarlarınızdaki kuruluk ve deri soyulmalarına da yine yağ bazlı nemlendiricilerle veya saf vazelinle masaj yapmak iyi gelecektir.

11-Kalsiyum desteği: Ayrıca kalsiyum eksikliği tırnakları kırılgan ve kuru hale getirir. Vitamin B eksikliği tırnak yatağında hastalığa yol açabilir.

Doğal el terapileri

– 1 çay kaşığı limon suyu, gliserin ve 5 damla gül suyunu bir kapta karıştırın. Ellerinize 10 dakika bu karışımla masaj uygulayın.

– Gliserin ve küçük salatalık parçalarını karıştırıp ellerinize masaj yapabilirsiniz. El derisinin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.

ZeytinyağI ve şekerle masaj yaparak ellerinizin nemli ve parlak olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Loading...