Fazlalıklardan balonla kurtulun!

Uzmanlar obeziteden ameliyatsız kurtulmanın yöntemi olan Biyoenterik İntragastrik Balon uygulamasını anlattı.

Fazlalıklardan balonla kurtulun!

İç hastalıkları uzmanı Dr. Bora Öztürk, fazla kilolarından şikayetçi olan ve diyet, egzersiz, yaşam tarzında değişiklik gibi yöntemlerle ideal kilosuna ve sağlığına kavuşamayanlar için Biyoenterik İntragastrik Balon uygulamasını anlattı.

Diyet, egzersiz, yaşam tarzı değişiklikleri gibi yöntemlerle obez veya fazla kilolu hastaların bazıları kolaylıkla kilo verebiliyor. Ancak hastaların bir kısmında sonuçlar istendiği ve beklendiği gibi olmuyor, kilo ya hiç kaybedilmiyor, ya da çok az kaybediliyor. Yani, kilo vermede herkes için geçerli ve etkili tek bir yol, yöntem yok. Bu sebeple obezite ve fazla kilonun tedavisinde hastada başka hastalıklara sebep olmadan tüm metabolik değerleri normalleştiren, hastanın yaşam konforuna zarar vermeyen, kişiye özel, ameliyatsız tedavilerin uygulanması en etkili çözümlerden biri.

TEDAVİDE İLK AŞAMA GENEL SAĞLIK DURUMU DEĞERLENDİRMESİ

Zayıflamada kişiye özel, ameliyatsız tedavinin ilk aşamasını, hastanın genel sağlık durumunun değerlendirilmesi oluşturuyor. Bu aşamada önemli olan, tedavinin devamını da yönlendirecek olan nokta, obeziteye veya kilo fazlalığına neden olan hormonal ve metabolik değer bozukluklarının saptanması ve ardından diyet, egzersiz, davranış değişikliği, ilaç, biyoenterik intragastrik sistem gibi tedavi yöntemlerinden uygun olanlarının seçilmesi.

ŞEKER, TANSİYON HASTALARI DA KULLANIYOR 

Diyet, egzersiz, yaşam tarzı değişikliği gibi yöntemlerden sonuç alınamamış ve vücut kitle indeksi (kilo/boy2) 27 kg/ m2'nin üzerinde olan bireyler için uygulanabilecek yöntemlerden biri, Biyoenterik İntragastrik Balon uygulaması. En etkili ve güvenilir yöntemlerden biri olmasının yanı sıra, glisemi düzeyini ve tansiyon yüksekliğini kolaylıkla dengeleyebildiği için diyabeti, tiroid hastalığı ve hipertansiyonu olan tüm fazla kilolu ve obez hastalara da rahatlıkla uygulanabiliyor, hatta çoğu diyabet hastasında, sağlanan kilo kaybı hastaların ilaçlara ve insüline olan ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Yöntemi morbid (aşırı) obez hastalarda da cerrahi öncesi kilo kaybı sağlamak için uygulamak mümkün.

TÜM KONTROLLER İLK 15 DAKİKADA BELLİ OLUYOR 

Biyoenterik uygulama gerçekleştirilecek hastaya, önce kan tahlilleri ve mide endoskopisi uygulanıyor, sorun yoksa 15 dakikalık uygulamayla Biyoenterik İntragastrik Balon, endoskopik olarak mideye yerleştiriliyor. Uygulama kalıcı hiçbir değişiklik yaratmıyor, bir ameliyat değil. Biyoenterik balon ömür boyu vücutta kalmıyor, istenildiğinde kolaylıkla çıkartılabiliyor. Uygulama hastanede yatış gerekmiyor, sonrasında da normal yaşama kolayca dönülebiliyor.

Biyoenterik İntragastrik sistemlerin mide içerisindeki hacmi, istenilen kilo kaybını sağlamaya yönelik olarak, hastanın yaşam konforunu bozmayacak, herhangi bir şikayet yaratmayacak şekilde ayarlanıyor. Uygulamanın, klasik mide balonu uygulamalarından temel farkı ise klasik uygulamada hastanın yaşam konforunu bozan sorunlarla intragastrik uygulamada karşılaşılmaması. Hedeflenen kiloya ulaşıldığında 10 dakika içerisinde endoskopik yolla sistem çıkartılıyor.

HEDEF KİLOYA SAĞLIKLA ULAŞIN 

Biyoenterik İntragastrik Sistem uygulamasıyla, obezite ve kilo fazlalığına neden olan diğer metabolik ve endokrinolojik hastalıkların da tedavisi yapılıyor. Yöntemle, ayda 4 – 6; 6 ayda 35.5, yılda 47.9 kiloya kadar kilo kaybı sağlanabiliyor. Küçük porsiyonlarla açlık hissinin bastırılmasını, uyulmakta zorlanılan diyetlere ve diğer önerilere kolayca uyulmasını sağlayan uygulamada, hastanın kararlılığın ve motivasyonunun arttığını söyleyen Dr. Bora Öztürk, hızlı ve gözle görülür etkiyle hastanın adım adım hedeflenen sağlık ve mutluluğa ulaştığını belirtiyor.

 

Loading...