Gece mide yanmasının nedeni belli!

Uzmanlar özellikle akşam saatlerinde yenilen yiyecekler konusunda uyardı, mide yanmasına neden olabilir!

Gece mide yanmasının nedeni belli!

Uzmanlar, uyumadan 3 saat önce bir şeyler yemeyi ve içmeyi kesmeyi öneriyor. Ancak geceleri açlığınızı bastıramıyor ve kendinizi buzdolabının önünde buluyorsanız, midenize zarar verecek bu 6 şeyi asla yemeyin.

Midenizin rahatsızlanmasını istemiyorsanız, uyumadan önce bunları asla yemeyin! İşte gece yenmemesi gerekenler:

Kuruyemiş

Söz konusu reflü olduğunda, yiyeceklerin içeriğindeki yağlar ister doymuş ister doymamış olsun mideye her şekilde zarar verir. Fındık, fıstık ve ceviz gibi kuruyemişler, sağlıklı da olsa yağ içerirler ve gece yatmadan önce uzak durulması gereken yiyeceklerdendir. Kaju, ceviz ve yer fıstığı en çok yağ içeren kuruyemişlerden bazılarıdır. Antep fıstığı ve badem, diğer kuruyemişlere oranla daha az yağ içerir.

Peynir

Bir başka yağ içeren yiyecek de peynirdir. Peynir yeme isteğinizi bastıramıyorsanız, parmesan gibi sert yapılı peynirleri tercih edin. Sert yapılı peynirler, mozzarella ya da beyaz peynir gibi yumuşak olanlara oranla midenize daha az zarar verir.

Turunçgiller ve yeşil elma

Portakal, greyfurt gibi turunçgil meyveleri yüksek oranda asit içerir. Bir bardak portakal ya da yeşil elma suyunu gece içmek midenizde yanma hissi oluşturur. Ancak yeşil elma yerine kırmızı elmayı bütün olarak yerseniz midenize zarar vermez.

Meşrubatlar

Meşrubatlar, yüksek oranda asit içerirler ve mideye en ok zarar veren içeceklerdendirler. Asit, mide kapağına zarar verir ve kola gibi meşrubatlı içeceklerdeki karbonatlaşma, mide rahatsızlıklarına zemin hazırlar.

Kahve

Yüksek oranda kafein içeren kahveyi de gece yatmadan önce asla içmemeniz gerekiyor. Kafein, midenin asit seviyesini yükseltir ve sizi rahatsız eder. Eğer kahve içme tutkunuzdan vagzçemiyorsanız, mide asidini daha az yükselten kafeinsiz kahve tüketin.

Çikolata

Çikolatayı tüketirken dikkatli olmak gerekiyor. Kafein ve çok az bilinen teobromin (kakaoda bulunan başlıca alkaloid) adlı maddeyi içeren çikolata, midenizde yanma hissi oluşturur.