Her 4 kişiden birinde…

Obeziteye ve çeşitli rahatsızlıklara neden olan Karaciğer yağlanması her 4 kişiden birinde görülüyor.

Her 4 kişiden birinde…

Prof. Dr. Remzi Emiroğlu, “Günümüzde hızla artan karaciğer yağlanması ve obezite, bağışın az olması nedeniyle zaten yeterince yapılamayan karaciğer naklini de zorlaştırıyor.” diyor.

Türkiye’de 4 milyon civarında hepatit taşıyıcısı olduğu tahmin ediliyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Uzmanı Prof. Dr. Emiroğlu, şu bilgileri veriyor: “Hepatit’in siroza dönüşmesi sonucu ortaya çıkan karaciğer yetmezliği nedeniyle nakil yapılmak zorunda olan kayıtlı hasta sayısı sadece 2 bin. Üstelik milyonlarca hasta, beklemeye ömrü yetmediğinden nakil listesine girme fırsatı bile bulamıyor. Türkiye kadavradan nakilde çok gerilerde. Hastaların birçoğu bekleme listesinde hayatını kaybediyor.”

Oruç tutanlar için beslenme uyarıları

Oruç tutanlar için beslenme uyarıları

Karaciğer yetmezliğinin tek tedavisinin karaciğer nakli olduğunu kaydeden Prof. Emiroğlu, karaciğerdeki fazla yağın, vücut için hayati önem taşıyan bazı enzimlerin üretilmesini ve gerekli dağılımın yapılmasını engellediği için bazı ciddi hastalıklara zemin hazırladığını belirtiyor. Emiroğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor: “karaciğer yağlanması dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artan bir sorun. Türkiye’de her 4 erişkinden birinde karaciğer yağlanması görülüyor. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yanlış yaşam tarzı ile artık genç yaşta da kapıyı çalan karaciğer yağlanması, sağlığa ciddi bir tehdit. Ama yol açtığı bir başka çok önemli tehdit de, karaciğer naklini zorlaştırması! Karaciğer yağlanması çok büyük sıkıntı yaratmaya başladı. Çok hızlı artıyor. Tabii bunların nakilleri de zor. Çünkü zaten hastalar kilolu hem ameliyat teknikleri olarak zor hem uygun verici bulmak zor. Şişmanlık ve yağlanma günümüzün büyük problemi. Buna bağlı kanserlerin sıklığı da artmaya başladı.”

 

Loading...